Rôzne

Pomoc pre obete trestných činov: Ministerstvo otvorilo v Prievidzi novú pobočku

Ak chcete riešiť svoje problém, neváhajte. Ministerstvo vnútra SR otvorilo v Prievidzi informačnú kanceláriu pre obete trestných činov.

Ilustračný obrázok k článku Pomoc pre obete trestných činov: Ministerstvo otvorilo v Prievidzi novú pobočku
Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

Ministerstvo vnútra (MV) SR rozširuje svoju pomoc pre obete trestných činov do vybraných okresných miest. Na Okresnom úrade v Prievidzi v utorok otvorilo informačnú kanceláriu (IK), ktorá je detašovaným pracoviskom kancelárie v Trenčíne. Prievidzský okres vybralo pre nárast trestných činov v Trenčianskom kraji a dopravnú dostupnosť.

Formy podpory

„IK je určená pre obete trestných činov, čiže pre každého občana alebo občianku, ktorá povie, že je obeťou trestného činu. My sa nebudeme hnevať, keď to aj trestný čin nebude, ľudia to totiž často nevedia sami rozhodnúť," povedal riaditeľ odboru prevencie kriminality MV SR Jozef Halcin.

Cieľom kancelárií je podľa neho v prvom rade identifikovať, čo sa občanom pravdepodobne stalo a na základe toho identifikovať potenciálne služby, ktoré môžu sprostredkovať pre obeť. „Identifikovať, či ide o právnu podporu, či je potrebné pomôcť v oblasti práva, sociálnych služieb alebo psychologickej podpory," konkretizoval.

Trestné činy

Na IK sa obracajú i klienti, ktorí nevedia, že sú obeťou trestného činu, podali trestné oznámenie či majú v rukách rozhodnutie súdu a potrebujú informácie z oblasti odškodnenia, ozrejmila Dáša Hvolková, asistentka koordinátora IK pre obete trestných činov v Trenčíne.

Správy z hornej Nitry

„Väčšinou ide o trestné činy ekonomického charakteru, potom sú civilno-právne a rodinno-právne spory a taktiež robíme aj s obeťami z radov detí a mládeže, obchodovania s ľuďmi, násilných trestných činov, tých býva podstatne najviac. Najčastejším problémom je ublíženie na zdraví," spresnila Hvolková.

Kancelária podľa nej poskytovala vlani pomoc najmä vekovej skupine stredného produktívneho veku, do 55 rokov, má veľa klientov nad 65 rokov i zraniteľnými osobami nad 75 rokov.

Objednanie

IK pre obete trestných činov fungujú v krajských mestách Slovenska od roku 2019, v polovici mája tam zaznamenali tisíceho klienta a ich počet stúpa, ozrejmil Halcin. „Približne 50 percent klientov prichádza z civilného prostredia a prišli túto službu možno anonymne využiť. Mnohí sa potom rozhodnú pokračovať v tomto boji aj prostredníctvom trestného konania. Nám sa tak darí identifikovať latentnú kriminalitu," dodal Halcin.

IK v Prievidzi bude zo začiatku fungovať raz do týždňa, vždy v utorok, občania sa môžu na stretnutie vopred objednať. Ďalšie IK v okresných mestách plánuje rezort otvoriť postupne počas leta.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z Prievidze a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM