Kultúra

Povesť o bojnickom kastelánovi: K zámku sa môžete priblížiť cez sluchový zážitok

Kultúrne možnosti sú síce teraz obmedzené, ale Múzeum Bojnice v spolupráci s herečkou Luciou Vráblicovou niečo nové.

Ilustračný obrázok k článku Povesť o bojnickom kastelánovi: K zámku sa môžete priblížiť cez sluchový zážitok
Zdroj: TASR/Alexandra Moštková

Príbeh o chamtivom kastelánovi niekdajšieho Bojnického hradu Petrovi Pókym si môže verejnosť po novom i vypočuť prostredníctvom audionahrávky. Slovenské národné múzeum (SNM) – Múzeum Bojnice ju pripravilo v spolupráci s herečkou Luciou Vráblicovou a hudobníkom Viktorom Nižníkom.

Zvukové spracovanie

„Podkladom pre nahrávku sa stalo literárne spracovanie povesti Bojnický kastelán od Jána Domastu. To zaujalo pri listovaní knihy Povesti o slovenských hradoch a zámkoch Vráblicovú natoľko, že sa rozhodla s ponukou na jej zvukové spracovanie osloviť vedenie múzea," spomenula kultúrno-propagačná manažérka SNM-Múzea Bojnice Petra Gordíková.

Ako prezradila herečka známa z divadla Nová scéna, rozhlasu i televízie, pandémia zasiahla aj do jej života. Priniesla jej okrem iného aj viac času stráveného s manželom a synom. „Spolu sme vymysleli krásne projekty. Manžel sa podieľal aj na tomto zámockom projekte a zložil výbornú hudbu, ktorá sa k legende a zámku veľmi hodí," priblížila Vráblicová.

Sluchový zážitok

Nahrávku povesti zverejnilo múzeum v čase, keď je pre návštevníkov pre pandémiu zatvorené. „Prežívame náročnú dobu poznačenú sociálnou izoláciou. Mnohé naše aktivity a sociálne kontakty sa presunuli do on-line sveta. Aj preto chceme ponúknuť viac nádeje, radosti a odreagovania sa od každodennej rutiny a izolácie práve v on-line priestore," povedal Martin Huk z múzea.

Vedenie múzea verí, že do času opätovného otvorenia múzeí sa poslucháči aspoň prostredníctvom tohto sluchového zážitku prenesú bližšie k Bojnickému zámku. „Skvelo napísaný text Jána Domastu a famózny umelecký prednes Lucie Vráblicovej snáď pomôžu v človeku rozdúchať plamienok nádeje," dodal Huk.

Poslucháči si môžu príbeh o chamtivom Pókym vypočuť prostredníctvom oficiálnej stránky múzea bojnicecastle­.sk/blog.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z hornej Nitry

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM