Rôzne

Prievidzské zariadenie odstraňuje nedostatky: Komisárka o zásadných porušeniach

Situáciu v Zariadení pre seniorov Prievidza rozoberali aj mestskí poslanci. Riaditeľ Richard Fodor tvrdí, že plnia opatrenia z kontrol.

Ilustračný obrázok k článku Prievidzské zariadenie odstraňuje nedostatky: Komisárka o zásadných porušeniach
Zdroj: TASR/AP

Zariadenie pre seniorov (ZpS) v Prievidzi pracuje na odstránení nedostatkov, ktoré vyplynuli z minuloročných kontrol kompetentných orgánov. ZpS sa malo v minulosti dopustiť viacerých porušení zákonov, medializované informácie o týraní klientov sa potvrdiť nemali. Informáciu o uskutočnených kontrolách a správu o plnení opatrení v ZpS vzali na vedomie na svojom rokovaní v pondelok mestskí poslanci.

Vyšetruje aj polícia

„Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR vypracovalo protokol, ktorý nám zaslalo na pripomienkovanie. Na základe tohto dokumentu sme vzniesli 27 námietok a uznali nám 13 z nich. Po prerokovaní sme prijali 30 opatrení, ktoré plníme. Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím na základe monitoringu odporučila 45 opatrení. Všetky sa snažíme plniť, aj keď niektoré sú diskutabilné," načrtol na rokovaní riaditeľ ZpS Richard Fodor.

ZpS podľa neho rieši i návrhy troch všeobecných opatrení inšpektorátu práce, tieto podliehajú zamestnaneckej rade, ktorá sa kreuje. V decembri 2020 začal kontrolu Trenčiansky samosprávny kraj, ukončené nie je ani vyšetrovanie zo strany polície.

Kontroly

„Každú jednu kontrolu vnímam veľmi pozitívne. Aj napriek okolnostiam som ich privítal, lebo dostanete na ZpS iný pohľad ako ho vidíte vy," skonštatoval ďalej Fodor.

Zároveň však uviedol, že kontroly z rezortu a od komisárky považuje za pomerne subjektívne. „Bolo nám vyčítaných veľa porušení a pochybení, hoci v iných zariadeniach postupujú podobne a tam je to v poriadku. Medzi nedostatkami nebolo nájdené týranie klientov, ako sa tvrdilo na sociálnych sieťach," tvrdí.

Nové zariadenie

Mesto vyčlenilo v tohtoročnom rozpočte pre ZpS viac ako 400 000 eur, financie využije na odstránenie nedostatkov. Rovnako zabezpečuje audit sociálnych služieb. „Základ tohto auditu môžeme považovať za začiatok procesu revitalizácie ZpS, na základe ktorej sa uskutočnia zásadné zmeny organizačnej štruktúry, samozrejme, pod supervíziou audítorskej spoločnosti," ozrejmil Fodor.

Výsledky kontrol podľa neho ZpS v nijakom prípade nepodceňuje a snaží sa opatrenia realizovať, ZpS však bude musieť pristúpiť k zníženiu kapacity v objekte na ulici J. Okáľa pre nákladnosť debarierizácie. „Mesto však bude stavať nové zariadenie, kde bude kapacita štyri krát 40 miest," doplnil.

Systémový problém

„Situácia, ktorú sme videli, nebola vôbec dobrá. Dochádzalo tu k zásadným porušeniam, ktoré sa v takomto veľkom zariadení a s takou históriou vôbec nemali vyskytovať," povedala na rokovaní komisárka Zuzana Stavrovská. Zároveň vyzdvihla, že ZpS plní opatrenia a dúfa, že ich zrealizuje veľmi precízne, v pláne má i plnenie skontrolovať.

Mária Kovaľová, prezidentka Asociácie odborných pracovníkov sociálnych služieb a odborníčka, ktorá v Prievidzi zabezpečuje audit, poukázala na to, že podobné správy o porušovaní zákonov či znížení kvality starostlivosti v ZpS nie sú na Slovensku ojedinelé a stretáva sa s nimi často, zároveň zdôraznila, že má ísť o systémový problém.

Kritika

Mestský poslanec Branislav Gigac skritizoval Fodora za to, že podľa neho niektoré zistenia kontroly bagatelizoval. „Ak by to bolo spolitizované, nedôjde k porušeniu ústavy, zákona o sociálnych službách, občianskeho zákonníka, zákona o občianskych preukazoch a zákona o sociálnej práci," tvrdí. Gigac zároveň podľa svojich slov dostal list, ktorý spochybňuje plnenie opatrení.

Primátorka Katarína Macháčková vyjadrila podporu riaditeľovi a dôveru zamestnancom, zároveň podľa svojich slov verí, že nikto zo zamestnancov nechcel nejakému klientovi zámerne ublížiť. „Bude to dlhá cesta, ale verím, že dôjde k zlepšeniu a procesy budú fungovať kvalitnejšie,“ dodala.

Za uznesenie hlasovalo 16 poslancov, päť sa zdržalo.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z Prievidze a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM