Rôzne

Primátorka Grúberová: Všetky banícke nešťastia sú súčasťou identity Handlovej, FOTO

Verejnosť spomínala na obete najväčšej banskej tragédie v handlovskej bani. Podpredseda parlamentu hovoril o povinnosti štátu.

Ilustračný obrázok k článku Primátorka Grúberová: Všetky banícke nešťastia sú súčasťou identity Handlovej, FOTO
Zdroj: TASR/Alexandra Moštková

Životy deviatich baníkov a 11 banských záchranárov si vyžiadal 10. augusta 2009 výbuch v handlovskej bani. Obete tejto banskej tragédie i ďalších banských nešťastí na Slovensku si v Handlovej v utorok večer pripomenula verejnosť počas pietneho podujatia Deň bielych ruží.

Identita Handlovej

„Všetky banícke nešťastia, malé či veľké, úmrtia alebo úrazy, všetky tieto tragédie sú súčasťou našej identity. Ak by bolo mesto Handlová človek, mal by poškodené zdravie. Preukaz ŤZP je v podstate súčasťou našej DNA, rovnako ako kvetinové záhony na námestí a výlety na Tri studničky," uviedla vo svojom príhovore primátorka Silvia Grúberová.

Mesto sa podľa nej skláňa pred každým jedným baníkom, ktorý kedy fáral, lebo svojou odvahou, odhodlaním a zodpovednosťou totiž doslova poháňal ekonomiku a pomohol vybudovať mesto.

„Pre vlastnú rodinu a pre nás, obyvateľov, naše mesto podstupovalo riziko. Prosím všetkých baníkov, ktorí stále neohrozene podstupujú riziko, buďte opatrní a zodpovední. Ochraňujte jeden druhého tak, ako členovia baníckych kolektívov stoja plece vedľa pleca a pri sebe od nepamäti a v súdržnosti. Prosím rodiny tých, ktorým banícka práca vzala blízkych, o ich odpustenie a silu žiť šťastne," ozrejmila.

Správy z Handlovej a okolia

Povinnosť štátu

„Je morálnou povinnosťou štátu nenechať Handlovú, a nielen Handlovú, ,v štichu'. Vieme, že v baniach pracovali nielen Handlovčania, ale aj ľudia, ktorí sa sem prisťahovali z rôznych kútov Slovenska, aby si tu našli prácu," vyhlásil v súvislosti s transformáciou regiónu podpredseda Národnej rady SR Gábor Grendel (OĽANO).

Štát musí podľa neho zabezpečiť to, aby sa ľudí transformácia dotkla čo najmenej, aby na svojej životnej úrovni nepocítili, že tam dochádza k zmene. „To si myslím, že je najpodstatnejšie pre ľudí, aby dosahy boli hlavne nielen mierne, ale pokiaľ je to možné, žiadne," dodal.

Deň obetí banských nešťastí SR si verejnosť prvýkrát pripomenula v roku 2011. V tento pamätný deň si Slovensko pripomína viac ako 470 obetí banských nešťastí, ktoré sa stali v baniach v regióne hornej Nitry a viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských tragédií, ktoré sa udiali v baniach ťažiacich kovy na slovenskom území.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Takto to vyzeralo pri pamätníku.

FOTO: Verejnosť spomínala na obete najväčšej banskej tragédie v Handlovej
4
Galéria
Zdroj: TASR/Alexandra Moštková

Správy z hornej Nitry

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM