Rôzne

Slonice Maja a Gula z bojnickej ZOO majú nový domov, FOTO

Nový pavilón v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach už prichýlil slonice Maju a Gulu. Získať chcú ďalšie.

Ilustračný obrázok k článku Slonice Maja a Gula z bojnickej ZOO majú nový domov, FOTO
Foto: Jaroslav Slašťan / Zdroj: ZOO Bojnice

Slonice Maja a Gula z Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach si už zvykajú na nový domov. Do nového pavilónu pre africkú faunu ich premiestnili prostredníctvom špeciálneho transportného boxu. Informoval o tom hovorca zoo Jaroslav Slašťan.

Dlhá príprava

Transportný box umiestnili do doterajšieho vonkajšieho výbehu sloníc ešte koncom leta tohto roka, ošetrovatelia niekoľko mesiacov dve slonice trénovali a pripravovali na transport.

Transport slonov realizovala spoločnosť, ktorá sa touto činnosťou zaoberá. „Hmotnosť každej slonice je približne 4 000 kilogramov a samotný transportný box váži 2 500 kilogramov. Transport sloníc prebehol bez problémov, po odbornej, technickej a logistickej stránke bol dokonale zvládnutý,“ uviedol vedúci zoologického odboru Branislav Tám.

Nový pavilón

Ubikácia africkej fauny, kam Maju a Gulu premiestnili, je v 65-ročnej histórii bojnickej zoologickej záhrady najvýznamnejšou investíciou. Práce na nej sa začali 14. februára 2019 poklepaním základného kameňa stavby. Finančné prostriedky na tento zámer schválený vládou SR vyčlenilo Ministerstvo životného prostredia SR. „Ubikácia africkej fauny je členená na päť častí, a to časť pre ustajnenie slonov, zázemie pre zamestnancov, vonkajšie a vnútorné výbehy pre slony a návštevnícku časť. Stavba nového pavilónu sa realizovala v centrálnej časti zoo a je navrhnutá nielen pre súčasné dve slonice, Maju a Gulu, ale aj pre ďalšie slony, ktoré sa Národná zoo Bojnice pokúsi v budúcnosti získať,“ priblížil Slašťan.

Nový pavilón je podľa neho dôkazom neustále sa zlepšujúcich podmienok a starostlivosti o zvieratá v Národnej zoo Bojnice. „Nielenže spĺňa najprísnejšie chovateľské kritériá, ale zároveň poskytne slonom komfortnejšie prostredie a väčší priestor na pohyb,“ skonštatoval.

Pochádzajú zo Zimbabwe

Bojnická zoo ako jediná na Slovensku chová slony africké od roku 1984. Dve slonice pochádzajú z afrického štátu Zimbabwe, kde ich odchytili v marci 1983 ako opustené mláďatá. Po privezení do Európy strávili rok v karanténe v Poľsku. Do bojnickej zoo ich 28. augusta 1984 v neskorých popoludňajších hodinách priviezol holandský kamión obchodníka Van den Brinka ako dvojročné mláďatá. Keďže v dobe ich príchodu do zoo bol pavilón slonov ešte rozostavaný, dočasne ich umiestnili v budove karantény pre kopytníky, v časti, ktorú pre nich špeciálne vybudovali. Mladé slonice premiestnili do novopostaveného pavilónu 8. decembra 1984, ktorý počas jeho histórie viackrát upravovali.

V moderných zoologických záhradách slony chovajú najmä z edukačných dôvodov. „Ich chov je náročný a nákladný, preto si ho môže dovoliť len niekoľko svetových chovateľských inštitúcií. Chov slonov v európskych zoologických záhradách je prísne koordinovaný a monitorovaný EEP programom. V súčasnosti chovajú v 43 európskych zoo 182 slonov afrických,“ uzavrel Tám.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Pozrite si aj zábery zo sťahovania.

FOTO: Slonice Maju a Gulu z bojnickej zoo premiestnili do nového pavilónu
10
Galéria
Foto: Jaroslav Slašťan / Zdroj: ZOO Bojnice
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM