Rôzne

Úspešné záchranné projekty: Aj Maks sa dal dokopy v ZOO Bojnice

Spolupráca s viacerými partnermi na Slovensku a v zahraničí sa vypláca. Zoo Bojnice pomáha zachraňovať rysy.

Ilustračný obrázok k článku Úspešné záchranné projekty: Aj Maks sa dal dokopy v ZOO Bojnice
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Národná zoologická záhrada Bojnice sa od roku 2016 opätovne stala súčasťou záchranných programov pre rysa v Európe. V súčasnosti spoločne s viacerými partnermi na Slovensku a v zahraničí spolupracuje na dvoch projektoch pod názvom LIFE Luchs a LIFE Lynx. Informoval o tom hovorca zoo Jaroslav Slašťan.

Úspechy

Cieľom projektu LIFE Luchs bolo založenie populácie rysa na nemecko-francúzskej hranici, ktorá je súčasťou UNESCO a cezhraničnej Biosférickej rezervácie Falcký les – Severné Vogézy, a umožnenie disperzie na územie pohoria Vogézy a švajčiarske pohorie Jura.

„Od roku 2016 bolo v rámci projektu LIFE Luchs do Falckého lesa translokovaných a vypustených celkovo 20 rysov, z ktorých osem pochádzalo zo Slovenska,“ priblížil vedúci zoologického úseku bojnickej zoo Branislav Tám. Projekt reštitúcie rysa do Falckého lesa podľa neho zaznamenal prvý významný úspech počas druhého roku jeho realizácie v podobe úspešnej reprodukcie u rehabilitovaných rysov zo Slovenska a samica Kaja priviedla na tomto území prvé potomstvo. Ďalšie potomstvo zaznamenali odborníci i ďalšie roky vrátane tohto.

Maks

Cieľom ďalšieho projektu LIFE Lynx je záchrana populácie rysa v Dinárskom pohorí a juhovýchodných Alpách pred jej vyhynutím pomocou zlepšenia jej genetickej a demografickej situácie. Od roku 2019 sa v rámci projektu LIFE Lynx z Karpát translokovalo sedem rysov, z toho dva zo Slovenska. Jedným zo slovenských rysov je aj samec Maks, ktorý absolvoval úspešnú rehabilitáciu v Národnej zoo Bojnice.

„Jeho záchrana bola nádherným príkladom spolupráce zamestnancov Správy Chránenej krajinnej oblasti Poľana zo Štátnej ochrany prírody SR a Národnej zoo Bojnice, ktorým sa Maksa podarilo úspešne odchytiť,“ ozrejmil Jakub Kubala z Katedry aplikovanej zoológie a manažmentu zveri Technickej univerzity vo Zvolene.

V tom čase bol podľa neho rys vo veľmi zlom zdravotnom stave a mal zlomenú prednú končatinu, previezli ho do Bojníc, kde ho úspešne rehabilitovali. „Vo vynikajúcom zdravotnom stave ho následne ako prvého slovenského rysa po 47 rokoch od historickej reštitúcie translokovali do karanténnej stanice v Snežníku, z ktorej bol vypustený koncom júna tohto roka. Niekoľko dní od vypustenia ulovil Maks svoju prvú korisť, čím potvrdil, že sa aj napriek svojmu predchádzajúcemu hendikepu v rámci svojho nového prostredia úspešne adaptoval,“ dodal.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM