Iné športy Šport

V Novákoch chcú zriadiť bublinu pre športovcov: V rukách to má hlavný hygienik

Krízový štáb pre šport neočakáva na Slovensku masové podujatia ani na jar. V Novákoch môže vzniknúť športová bublina.

Ilustračný obrázok k článku V Novákoch chcú zriadiť bublinu pre športovcov: V rukách to má hlavný hygienik
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Jeden zo záverov utorňajšieho prvého rokovania krízového štábu pre šport (KŠŠ) bolo prijatie stanoviska, že športové podujatia masového charakteru na Slovensku v najbližšom období nepripadajú do úvahy. Výnimky pre vrcholových športovcov po návrate zo zahraničia by však mohli riešiť dekréty olympionikov a reprezentantov a v hre je aj vytvorenie ďalšej „bubliny“ v Novákoch.

Skeptický názor

Vzhľadom na aktuálny veľmi nepriaznivý vývoj pandémie na Slovensku zástupcovia Úradu verejného zdravotníctva vyjadrili skeptický názor k možnosti usporiadania masových športových podujatí na Slovensku počas tejto zimy aj jari. Viceprezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) pre športy a predseda komisie SOŠV Peter Korčok z pozície šéfa Slovenského atletického zväzu (SAZ) informoval, že tradičné jarné masové atletické podujatia už boli pre vážnu situáciu presunuté na jeseň.

Korčok veľmi vyzdvihol, že po dlhom úsilí sa v novembri podarilo zriadiť Olympijské karanténne tréningové centrum v rezorte X-bionic sphere v Šamoríne. Pomohlo to predovšetkým plavcom, pretože už niekoľko mesiacov sú prakticky všetky ostatné 25-metrové i 50-metrové bazény na Slovensku zatvorené (v jednom čase by sa v nich na tréningovom procese mohlo zúčastniť naraz maximálne šesť ľudí, čo by bolo z hľadiska prevádzky úplne nerentabilné). Športový riaditeľ SOŠV Roman Buček informoval, že má signály o snahách vytvoriť malé „bubliny“ napríklad aj pre bežcov na lyžiach a biatlonistov.

Bublina v Novákoch?

Prezident Slovenskej plaveckej federácie (SPF) Ivan Šulek konštatoval, že zo všetkých športov bolo práve plávanie najviac postihnuté opatreniami, pretože malo dlhodobo zavretú celú športovú infraštruktúru. „Šamorínska ,bublinaʻ je na zabezpečenie prípravy výborná, ale na druhej strane je drahá. Jeden deň pobytu plavca v nej vyjde na 60 až 70 eur. Z tohto dôvodu SPF v spolupráci so SOŠV a s XBS pripravila žiadosť na ministerstvo školstva, aby Fond na podporu športu celoročne uhradil náklady na pobyt a tréning všetkých vrcholových športovcov v tomto stredisku – mimo stravy,“ uviedol Šulek.

Zástupcom ÚVZ zároveň adresoval žiadosť, aby ÚVZ umožnil zriadenie ešte jednej „bubliny“ v Národnom vodnopólovom centre v Novákoch, kde by sa mohla koncentrovať príprava vodných pólistov: „V Novákoch je tiež možné utvoriť bublinu, pretože ubytovanie, stravovanie aj tréningy sa dajú realizovať v jednom komplexe.“

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z hornej Nitry

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM