Rôzne

V Prievidzi vznikol ukrajinský parčík: Má ísť o spomienku na spolužitie, FOTO

Na sídlisku Zapotôčky v Prievidzi pripomína ukrajinsko-slovenské priateľstvo päť líp. Pribudla aj modro-žltá lavička.

Ilustračný obrázok k článku V Prievidzi vznikol ukrajinský parčík: Má ísť o spomienku na spolužitie, FOTO
Zdroj: TASR/Alexandra Moštková

Ukrajinsko-slovenské priateľstvo a spolupatričnosť pripomína v Prievidzi na sídlisku Zapotôčky pätica líp a lavička vo farbách ukrajinskej vlajky. Zasadili ich dobrovoľníci z mesta spolu s ukrajinskými ženami a deťmi, ktoré našli dočasné útočisko v Prievidzi.

Mohlo by vás zaujímať

Symbol

„Lipy pre nás symbolizujú život, lepšiu budúcnosť, pekné spomienky na tieto dni, ktoré sme strávili na Slovensku, keď sa vrátime domov. Veľmi si vážime, že sa zorganizovala takáto akcia, je to príjemné. Veríme, že spomienky o kamarátstve a prístupe Slovákov nám zostanú na dlhé roky," povedala Olesia z Ukrajiny.

S aktivitou pri príležitosti Dňa Zeme prišla miestna obyvateľka Natália Maceková. „Myšlienkou bolo spraviť niečo na Deň Zeme, ktorý sa na svete oslavuje už 52 rokov. Tým, že prišlo k vojne na Ukrajine, ktorá sa dotýka už celého sveta, využili sme sadenie stromov na symbol niečoho nového, nového sveta pre ďalšie generácie," priblížila Maceková.

Správy z hornej Nitry

Ukrajinský parčík

Tým, že sa v Prievidzi podľa nej nachádza veľa ukrajinských rodín, pozvala ich, aby si spravili svoj ukrajinský parčík. „Bude tak spomienkou na naše spolužitie a zároveň na Deň Zeme. Lavička, ktorá tu rovnako pribudla, bola neplánovaná, prispelo nám na ňu mesto. Je na nej tabuľka, ktorá hovorí o tom, že tu začalo spolužitie Ukrajincov a Slovákov a bude ešte nejakú dobu existovať," dodala.

O lipy sa budú starať Technické služby mesta Prievidza v rámci štandardnej údržby. „Lipa je symbolický slovanský strom. Má veľmi dobré podmienky na to, aby sa uchytil, práve preto sme ho vybrali," uzavrela primátorka Katarína Macháčková.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Takto to vyzeralo na akcii.

FOTO: Ukrajinsko-slovenské priateľstvo pripomína v Prievidzi päť líp
4
Galéria
Zdroj: TASR/Alexandra Moštková
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM