Krimi

Polícia zverejnila aplikáciu pre obete domáceho násilia: Trenčiansky kraj testuje prvý

Policajný zbor vo februári tohto roka avizoval spustenie mobilnej aplikácie „Pomáham chrániť“. Pre náhle vypuknutie pandémie nového koronavírusu musel byť jej ostrý štart presunutý. Od 21. mája 2020, je aplikácia k dispozícii užívateľom mobilných telefónov s operačnými systémom Android alebo iOS.

Ilustračný obrázok k článku Polícia zverejnila aplikáciu pre obete domáceho násilia: Trenčiansky kraj testuje prvý
Zdroj: pixabay.com

Trenčiansky kraj ako prvý

„V prvej fáze bude aplikácia Pomáham chrániť dostupná iba v rámci územia Trenčianskeho samosprávneho kraja, aby sme mohli zapracovať prípadné podnety na zlepšenie a rozšírenia funkcionalít ešte pred jej spustením v rámci celého územia Slovenskej republiky. Do budúcnosti si predstavujem mobilnú aplikáciu, ktorá bude občanom ponúkať spojenie s operačným strediskom cez jedno tlačidlo pre viac kritických životných situácií, a taktiež bude poskytovať doplnkový servis v podobe informácií o najbližšom policajnom oddelení, o jeho agende, o nezvestných a hľadaných osobách, o dopravnej situácii a raď ďalších funkcií,“ povedal prezident Policajného zboru generál Milan Lučanský.

„V prvej verzii aplikácie Pomáham chrániť budeme ponúkať možnosť privolania pomoci iba v prípade domáceho násilia. Ako žena vo vedení Policajného zboru cítim zodpovednosť za to, aby sme obetiam domáceho násilia ponúkali pomocnú ruku aj s pomocou moderných technológií,“ povedala prvá viceprezidentka Policajného zboru generálka Jana Maškarová.

Keďže ide o úplne prvú verziu aplikácie, ktorá má ambíciu stať sa unikátnou službou pre verejnosť bez podobnej konkurencie v Európe, Policajný zbor privíta názory a podnety laickej, aj odbornej verejnosti prostredníctvom súkromných správ zaslaných stránke Polícia Slovenskej republiky na Facebooku.

Registrácia a používanie

Po stiahnutí a nainštalovaní aplikácie bude povinná registrácia občana prostredníctvom registračného formuláru. Povinným krokom bude overenie identity svojho telefónneho čísla s pomocou získaného SMS kódu. Policajný zbor odporúča občanom, aby ostatné časti formuláru vyplnili pravdivo, keďže tieto informácie môžu viesť k záchrane ľudského života. Zadanie e-mailovej adresy slúži na prípadné zaslanie zabudnutého prihlasovacie­ho hesla.

„Keďže domáce násilie sa odohráva za stenami bytov, chcela by som vyzvať všetky potenciálne obete, aby pri registrácii v aplikácii uviedli svoje konkrétne a pravdivé údaje. Uľahčia tým prácu vyslanej hliadke pri ich lokalizácii,“ uzavrela Maškarová.

Po registrácii sa užívateľ dostane na domovskú obrazovku aplikácie (ak sa nachádza na území TN kraja), v ktorej sa nachádza jeho poloha podľa súradníc GPS a možnosť privolať pomoc prostredníctvom jediného stlačenia tlačidla. Už po prvom stlačení tlačidla bude operačné stredisko upozornené na žiadosť o pomoc, získa polohu odosielateľa a vyšle policajnú hliadku na preverenie situácie. V prípade omylu je možnosť odvolania žiadosti o pomoc, avšak to neznamená, že hliadka na miesto nebude vyslaná.

Po stlačení tlačidla „Privolať pomoc“ užívateľ bude môcť absolvovať ďalšie kroky, keď jednoduchým klikaním odošle na operačné stredisko špecifické informácie o udalosti. V prípade domáceho násilia bude môcť špecifikovať, či sa v byte alebo dome nachádza zbraň a na záver bude mať možnosť dopísania krátkej textovej informácie.

„Opätovne zdôrazňujeme, že užívateľova žiadosť o pomoc sa k polícii dostane už po prvom kliknutí na tlačidlo „Privolať pomoc“,“ zdôrazňujú policajti.

Zdroj: Facebook

V skúšobnom režime

Farebný dizajn aplikácie je zeleno-čierny. Menšinová zelená reprezentuje Policajný zbor. Väčšinová čierna bola zvolená ako tmavá farba, ktorá nevyžaruje žiarenie ako biela, a teda nepriťahuje pozornosť ostatných osôb.

Aplikácia ponúka vo svojom menu skúšobný režim. Ak si ho užívateľ aktivuje, môže stláčať ľubovoľné tlačidlá a informácia nebude zaslaná polícii. Policajný zbor odporúča občanom, aby si aplikáciu vyskúšali. Vyhnú sa tak stresu z neznámeho prostredia, keď aplikáciu budú musieť použiť na ostro po prvýkrát.

Policajný zbor pripraví niekoľko ďalších aktualizácií aplikácie vrátane jej dostupnosti pre celé územie SR, ako aj rozšírenie možností kritických životných situácií, v ktorých ju občania budú môcť použiť.

V prípade, že je to možné, volajte vždy núdzovú linku 158. Aplikácia „Pomáham chrániť“ nie je náhradou tejto linky.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM