Zdroj: TASR/Gabriela Stoklasová

Samozber jabĺk v Trenčianskom kraji: Veľký záujem ľudí a bohatá ponuka, VIDEO

O samozber jabĺk je v Ostraticiach značný záujem, hoci úroda je nižšia ako vlani. Aké odrody sa oberajú?

Rôzne Video
Rôzne Video

Samozber jabĺk v Trenčianskom kraji: Veľký záujem ľudí a bohatá ponuka, VIDEO

O samozber jabĺk je v Ostraticiach značný záujem, hoci úroda je nižšia ako vlani. Aké odrody sa oberajú?

Zdroj: TASR/Gabriela Stoklasová

Nižšiu úrodu ako vlani, pod ktorú sa podpísali i mrazy, zaznamenal ostratický pestovateľ ovocia. Vo svojom sade v Ostraticiach (okres Partizánske) začala spoločnosť pred niekoľkými dňami so samozberom jabĺk, aktivitou vykrývajú i nedostatok pracovníkov pre zber ovocia v dôsledku koronakrízy.

S oneskorením

„Tento rok sa začal samozber trochu s oneskorením, pretože chladnejšie počasie spôsobilo pomalšie dozrievanie jabĺk. Začali sme 2. septembra odrodou Gala. Po Gale nám pribudol Golden, ktorý sa oberá v súčasnosti. Od soboty (19. 9.) začíl Jonagold, a potom pribudnú odrody Topas, Idared, Pinova a Fuji,“ načrtol Samuel Šebo zo spoločnosti Fructop.

Samozber podľa neho spravidla trvá od začiatku septembra do konca októbra, ale zo skúseností z minulých rokov firma vie, že ľudia budú chodiť určite do polovice novembra. „Úroda je o čosi menšia ako vlani, avšak pre samozber to pravdepodobne bude stačiť. Časť jabĺk budeme predávať,“ priblížil. Šebo ďalej spresnil, že pod nižšiu úrodu sa určite podpísali mrazy. „Napríklad o odrodu Topas je tento rok rekordný záujem, avšak zároveň táto zmrzla na 90 percent. Znamená to, že jej bude menej a samozber tejto odrody bude kratší ako minulý rok,“ ozrejmil.

Veľký záujem

Pandémia nového koronavírusu sa dotkla i samozberu, o ktorý však majú ľudia podľa Šeba veľký záujem. V sadoch sa dodržujú hygienické opatrenia v podobe dezinfekcie na vstupe, dodržiavania odstupu pri pokladnici či nosenia rúšok.

„Prvá vlna nás v zásade veľmi nezasiahla, keďže sme nerobili zberové práce. Predajne boli otvorené. Samozrejme, na predajne sme museli zabezpečiť merače teploty, rúška, dezinfekciu. Museli sme sa zosúladiť s vtedy platnými opatreniami,“ spomenul Šebo s tým, že firma organizovala i tradičný samozber jahôd.

Spoliehajú sa na ľudí

Koronakríza sa sčasti dotkla i sezónnych pracovníkov zo zahraničia.*** „S týmto je trochu problém. Máme však svojich stálych zamestnancov, ktorí pre nás pracujú už roky. Takže sa výpadok snažíme vykryť nimi. Tento rok sa trochu spoliehame i na samozber, že časť jabĺk si pozbierajú sami ľudia a budeme potrebovať menej sezónnych pracovníkov,“*** dodal Šebo.

Ostratická spoločnosť pestuje jablká momentálne na ploche 41 hektárov.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Pozrite na záberoch, ako to tam vyzerá.

OBRAZOM: Samozber jabĺk v Ostraticiach
8
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM