Samozber jabĺk v Trenčianskom kraji: Veľký záujem ľudí a bohatá ponuka, VIDEO
O samozber jabĺk je v Ostraticiach značný záujem, hoci úroda je nižšia ako vlani. Aké odrody sa oberajú?
Nižšiu úrodu ako vlani, pod ktorú sa podpísali i mrazy, zaznamenal ostratický pestovateľ ovocia. Vo svojom sade v Ostraticiach (okres Partizánske) začala spoločnosť pred niekoľkými dňami so samozberom jabĺk, aktivitou vykrývajú i nedostatok pracovníkov pre zber ovocia v dôsledku koronakrízy.
S oneskorením
„Tento rok sa začal samozber trochu s oneskorením, pretože chladnejšie počasie spôsobilo pomalšie dozrievanie jabĺk. Začali sme 2. septembra odrodou Gala. Po Gale nám pribudol Golden, ktorý sa oberá v súčasnosti. Od soboty (19. 9.) začíl Jonagold, a potom pribudnú odrody Topas, Idared, Pinova a Fuji,“ načrtol Samuel Šebo zo spoločnosti Fructop.
Samozber podľa neho spravidla trvá od začiatku septembra do konca októbra, ale zo skúseností z minulých rokov firma vie, že ľudia budú chodiť určite do polovice novembra. „Úroda je o čosi menšia ako vlani, avšak pre samozber to pravdepodobne bude stačiť. Časť jabĺk budeme predávať,“ priblížil. Šebo ďalej spresnil, že pod nižšiu úrodu sa určite podpísali mrazy. „Napríklad o odrodu Topas je tento rok rekordný záujem, avšak zároveň táto zmrzla na 90 percent. Znamená to, že jej bude menej a samozber tejto odrody bude kratší ako minulý rok,“ ozrejmil.
Veľký záujem
Pandémia nového koronavírusu sa dotkla i samozberu, o ktorý však majú ľudia podľa Šeba veľký záujem. V sadoch sa dodržujú hygienické opatrenia v podobe dezinfekcie na vstupe, dodržiavania odstupu pri pokladnici či nosenia rúšok.
„Prvá vlna nás v zásade veľmi nezasiahla, keďže sme nerobili zberové práce. Predajne boli otvorené. Samozrejme, na predajne sme museli zabezpečiť merače teploty, rúška, dezinfekciu. Museli sme sa zosúladiť s vtedy platnými opatreniami,“ spomenul Šebo s tým, že firma organizovala i tradičný samozber jahôd.
Spoliehajú sa na ľudí
Koronakríza sa sčasti dotkla i sezónnych pracovníkov zo zahraničia.*** „S týmto je trochu problém. Máme však svojich stálych zamestnancov, ktorí pre nás pracujú už roky. Takže sa výpadok snažíme vykryť nimi. Tento rok sa trochu spoliehame i na samozber, že časť jabĺk si pozbierajú sami ľudia a budeme potrebovať menej sezónnych pracovníkov,“*** dodal Šebo.
Ostratická spoločnosť pestuje jablká momentálne na ploche 41 hektárov.
Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.
Pozrite na záberoch, ako to tam vyzerá.