Rôzne

Sčítanie obyvateľov dopadlo veľkým úspechom: Trenčiansky kraj medzi lídrami

Elektronicky sa sčítalo 86 percent obyvateľov Slovenska. Už je známe poradie medzi krajmi a najväčšími mestami.

Ilustračný obrázok k článku Sčítanie obyvateľov dopadlo veľkým úspechom: Trenčiansky kraj medzi lídrami
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Do elektronického sčítania sa zapojilo 4 844 007 oby­vateľov Slovenska, teda 86 percent. Najaktívnejší boli v Žilinskom kraji, kde sa elektronickou formou sčítalo 92 percent obyvateľov. Po ukončení online časti cenzu o tom informovala hovorkyňa Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder.

Veľký úspech

Podľa predpokladov Štatistického úradu SR malo elektronickú formu sčítania zvládnuť minimálne 70 percent obyvateľov. „Dosiahnutý výsledok preto považujeme za veľký úspech a môžeme ho vnímať ako viditeľný, pozitívny posun v digitalizácii Slovenska, v schopnosti väčšiny obyvateľstva využívať informačno-komunikačné technológie," uviedla Stauder.

Prvenstvo Žilinského kraja v podiele sčítaných potvrdilo jeho líderské postavenie v rámci samosprávnych krajov v priebehu cenzu.

Na druhom mieste skončil Trenčiansky kraj, ktorý dosiahol 90 percent sčítaných.

Poradie

Na treťom mieste je Trnavský kraj, ktorý je na úrovni 89 percent, štvrtý Bratislavský kraj dosiahol podiel 88 percent sčítaných. V Nitrianskom kraji sa elektronicky sčítalo 87 percent obyvateľov, 85-percentný podiel sčítaných dosiahol Banskobystrický kraj. V Prešovskom kraji sa sčítalo 83 percent rezidentov, najmenej, 79 percent obyvateľov vyplnilo online formulár v Košickom kraji.

V rebríčku krajských miest vedú po elektronickom sčítaní Banská Bystrica (90 percent), nasleduje Trenčín so Žilinou (zhodne 89 percent). V Prešove a Trnave sa sčítalo 87 percent obyvateľov, v Nitre a Bratislave 86 percent. V Košiciach evidujú 82 percent sčítaných.

Elektronické sčítanie sa začalo 15. februára, prostredníctvom webovej stránky i mobilnej aplikácie sa mohli obyvatelia sčítať do stredajšej (31. 3.) polnoci. Od apríla do októbra pokračuje SODB 2021 asistovanou formou sčítania obyvateľov, určenou pre digitálne vylúčených.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z Trenčianskeho kraja

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM