Filip Chudý Rôzne Video

Stačí aj málo a hneď je Trenčiansky kraj krajší: Osadili unikátne lavičky, FOTO

V Trenčianskom kraji pribudlo ďalších päť lavičkových pohľadníc s QR kódom. Kde sú a na čo odkazujú?

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Už v roku 2019 prišla krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región s netradičnou pozvánkou na návštevu dominánt Trenčianskeho kraja. Obyvateľom Novej Dubnice, Púchova a Nového Mesta nad Váhom poslala pohľadnicu na lavičke vyrobenej z dreva, bez použitia klincov.

Nové lavičky

Tá z jednej strany vyobrazuje dominantu, ktorá sa v regióne nachádza a z druhej strany nabáda miestnych obyvateľov na návštevu. Dosiaľ sa lavičky umiestnili v mestách Nová Dubnica, Púchov, Trenčín, Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Nové Mesto nad Váhom. Informovala o tom Michaela Tišková z KOCR Trenčín región.

V závere novembra sa k nim pridali Bojnice, Beckov, Trenčianske Teplice, Považská Bystrica a Brezová pod Bradlom.

Prepojenie regiónov

„Myšlienkou projektu je prepájanie jednotlivých regiónov, prezentácia významných miest Trenčianskeho kraja. V Trenčianskych Tepliciach sa osadila lavička, ktorá propaguje románsky kostolík v Haluziciach a Trenčianske Teplice budú takýmto spôsobom propagované v Brezovej pod Bradlom. Lokalitu sme vybrali kvôli blízkosti frekventovanej autobusovej zastávky, vďaka ktorej môže denne prejsť okolo lavičky množstvo ľudí,“ informovala primátorka Trenčianskych Teplíc Zuzana Frajková Ďurmeková.

Lavička v Beckove je umiestnená tak, aby ponúkla obyvateľom a turistom výhľad na širokú krajinu. „Z tohto miesta je unikátny pohľad na hrad Beckov a jeho členenie. Taktiež je jedinečný výhľad na vrch Veľká Javorina, celé pohorie Bielych Karpát, Považie a takzvanú Beckovskú bránu, kde Váh opúšťa sústavu kotlín Považského podolia a vstupuje do Podunajskej nížiny," vyjadril sa starosta obce Beckov, Daniel Hladký.

Podpora cestovného ruchu

Verejnosť si nové lavičky začína všímať a nápad oceňujú. „Veľmi nás teší pozitívna reakcia miest, ktoré sme oslovovali v súvislosti s projektom ekologickej lavičkovej pohľadnice. Nielen mestá, ale aj samotní obyvatelia daných lokalít lavičky pochvaľujú a radi sa pri nich fotia. Veríme, že ich podnietili aj k návšteve a preskúmaniu krás Trenčianskeho kraja,“ vyjadril sa predseda KOCR Trenčín región Juraj Gerlici.

Jeden zo zmyslov lavičiek je aj podpora regionálneho cestovného ruchu. Grafický vizuál a zvolená dominanta je pridelená vždy podľa vzdialenosti pamiatok od daného miesta tak, aby cesta autom trvala najviac hodinu. Touto pútavou a viditeľnou formou je obyvateľstvu povedané, že mnohé nádherné pamiatky majú na dosah ruky.

QR kód

Pohľadnica umiestnená na drevenej eko lavičke okrem textu a adresáta obsahuje aj špeciálne vytvorenú poštovú známku. „Na jej tvorbe sa podieľali žiaci strednej Školy umeleckého priemyslu v Trenčíne, za ochotu a spoluprácu im ďakujeme,” vyjadrila sa výkonná riaditeľka KOCR Trenčín región Eva Frývaldská. Okrem nej sa na lavičke nachádza aj QR kód, ktorý priamo odkazuje na web stránku KOCR a na podrobnejšie informácie o danej pamiatke.

Okrem toho, že lavička nie je tvorená a spájaná klincami, ekologický odkaz dotvárajú aj použité materiály, laky a farby, ktoré neobsahujú chemické alternatívy. Lavičky boli financované z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Takto to vyzerá.

OBRAZOM: Lavičkové pohľadnice v Trenčianskom kraji
11
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM