Rôzne

V hre je nová rýchlostná cesta v Trenčianskom kraji: R8 má 7 variantov trasy

Vládni analytici posúdia rýchlostnú cestu medzi Trenčianskym a Nitrianskym krajom. Ktoré mestá by mala spojiť?

Ilustračný obrázok k článku V hre je nová rýchlostná cesta v Trenčianskom kraji: R8 má 7 variantov trasy
Zdroj: Rastislav Búgel

Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) posúdi ekonomickú efektívnosť plánovanej rýchlostnej cesty R8 medzi Nitrou a Bánovcami nad Bebravou. Vládni analytici o tom informovali na svojej stránke na sociálnej sieti.

Prepojiť R1 a R2

Viacero možností výstavby R8 preverila Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v rámci štúdie uskutočniteľnosti. „Celkovo je navrhnutých sedem variantov riešení trasy. Investičné náklady štyroch štvorpruhových variantov sa pohybujú medzi 673 miliónmi eur až jednou miliardou eur, dvojpruhový variant by si vyžiadal investíciu 323 až 442 miliónov eur," uviedol ÚHP.

Cieľom investície je prepojiť R1 a R2 cestou v koridore Nitra – Topoľčany – Bánovce nad Bebravou a pripojiť stredné Ponitrie na sieť diaľnic a rýchlostných ciest. „V súčasnosti regiónom vedie cesta I/64, ktorá prechádza mnohými obcami, čo zaťažuje ich obyvateľov a spomaľuje dopravu," podotkli vládni analytici.

Úspora

Štúdia uskutočniteľnosti NDS preveruje varianty so začiatkom pri obci Lehota (okres Nitra) alebo pri nitrianskej priemyselnej zóne a koncom pri Bánovciach nad Bebravou alebo obci Hradište (okres Partizánske). „Štúdia zohľadňuje úspory času cestujúcich, úspory prevádzkových nákladov vozidiel, vplyv na nehodovosť a vplyvy na obyvateľov a životné prostredie," doplnil ÚHP.

Viac správ o doprave

Počas spracovania štúdie NDS spolupracovala s Ministerstvom dopravy a výstavby SR a ÚHP. Využila pri tom dopravné údaje, ktoré získala Slovenská správa ciest pre štúdiu I/64 Žilina – Topoľčany vypracovanú v rovnakom čase. „Spolupráca investorov je dôležitá na zabezpečenie efektívnosti investícií v tom istom regióne," dodali vládni analytici.

Ekonomickú efektívnosť investície preverí ÚHP v lehote 30 dní.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z Trenčianskeho kraja

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM