Rôzne Správy

V Trenčíne pribudnú dve mobilné odberné miesta

Vo Fakultnej nemocnici (FN) v Trenčíne pribudnú dve mobilné odberné miesta a denne by sa malo testovať 100 vzoriek na prítomnosť ochorenia COVID-19.

Ilustračný obrázok k článku V Trenčíne pribudnú dve mobilné odberné miesta
Zdroj: TASR

Na brífingu po rokovaní s vedením nemocnice o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Vyliečení pacienti

„Začínam návštevy veľkých fakultných nemocníc, zodpovedných za poskytovanie zdravotnej starostlivosti v jednotlivých krajoch, v ktorých majú byť veľmi skoro vybudované a dobudované mobilné odberné miesta. Zároveň sa zaujímame, akým spôsobom pokračuje proces reprofilizácie bielych nemocníc na čiastočne červené,“ povedal Krajčí.

Doplnil, že v trenčianskej FN už majú troch úspešne vyliečených pacientov.„Je na to vyhradený celý infekčný pavilón, takisto pripravený ďalší pavilón, v ktorom bola neurológia a psychiatria. Samozrejme, ďalej sa budú dobudovávať plány, aby v prípade vrcholu pandémie bola nemocnica čo najlepšie pripravená,“ dodal minister zdravotníctva.

Kontajnery

Medicínsky riaditeľ FN Trenčín Stanislav Pastva uviedol, že dva mobilné kontajnery doviezli na konci minulého týždňa.„Jeden bude pri hlavnom vstupe do nemocnice, druhý bude pod gesciou regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) tiež v externom prostredí. Tým sa snažíme obmedziť pohyb pacientov, ktorí nevyžadujú, aby boli hospitalizovaní alebo liečení u nás v nemocnici. Aby sme ich vyšetrili, urobili im odber a mohli byť v domácej liečbe,“ vysvetlil Pastva.

Podotkol, že na súčasný počet pacientov má nemocnica dostatok pľúcnych ventilátorov. „Obstarali sme päť nových ventilátorov. Dva už boli dodané z Chirany, ďalšie tri budú dodané. Ešte sme nemali pacienta s týmto ochorením, ktorý by vyžadoval umelú pľúcnu ventiláciu. Ale už v súčasnosti sme schopní zabezpečiť zhruba 14 pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. A v bielej časti nemocnice máme ďalšie anesteziologické prístroje, ktoré sú využiteľné na umelú pľúcnu ventiláciu,“ uzavrel medicínsky riaditeľ trenčianskej FN.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM