Aktualizované Krimi Rôzne Správy

Z Trenčianskeho múzea sa stratili desiatky zbraní: Čo všetko zmizlo? VIDEO

V zbierkovom fonde Trenčianskeho múzea v Trenčíne chýba 248 kusov historických strelných i sečných zbraní. Vyplýva to z výsledkov dva roky trvajúcej odbornej revízie zbierky zbraní (militárií).

Zdroj: Dnes24.sk

Ako informoval šéf revíznej komisie Libor Bernát, odborná revízia ukázala, že chýba 84 pušiek, 13 samopalov, 14 revolverov, jeden guľomet, niekoľko sečných zbraní a 58 šablí a špeciálnych osmanských sečných zbraní – jatagánov. Zbrane reprezentujú dlhé časové obdobie od konca stredoveku až po 20. storočie. Najväčšia časť bola z 19. a 20. storočia.

Podľa historika Trenčianskeho múzea Vladimíra Pinďáka k najvzácnejším chýbajúcim zbraniam patria orientálne balkánske jatagány, ktoré boli dlhý čas vystavené na Trenčianskom hrade v expozícii zbraní v Ľudovítovom paláci. „Boli vykladané slonovinou, krásne zdobené a popísané orientálnymi arabskými nápismi. Boli to vzácne kúsky,“ skonštatoval Pinďák s tým, že niektoré strelné zbrane by mohli byť po úpravách funkčné.

Celkovú škodu je podľa zástupcu riaditeľa Trenčianskeho múzea Tomáša Michalíka ťažko špecifikovať. Môže sa pohybovať vo výške aj viac ako 100.000 eur, historická hodnota zmiznutých predmetov je nevyčísliteľná.

„V polovici minulého týždňa sme podali trestné oznámenie, čakáme na vyšetrovateľa, ktorému poskytneme maximálnu súčinnosť. Je to v záujme Trenčianskeho múzea i celej kultúrnej obce,“ zdôraznil Michalík.

Odborné revízie sa v Trenčianskom múzeu začali robiť po nástupe nového riaditeľa múzea Petra Martiniska. V zbierkovom fonde múzea je takmer 180.000 zbierkových predmetov. „To čo nám chýba, vyplavujú na povrch až revízie. V prvej etape to bolo umenie, zistili sme, že chýbajú knihy a terajšia revízia militárií ukázala, že chýbajú zbrane. Postupne robíme ďalšie revízie, s ich výsledkami budeme informovať verejnosť,“ doplnil Martinisko.

Ako dodal, alarmujúci je rozsah chýbajúcich zbraní, podľa Martiniska muselo rozkrádanie trvať niekoľko rokov, možno aj desaťročí. „Rozsah je naozaj obrovský aj čo sa týka hmotnosti. Môže ísť o polovicu až trištvrte tony. Ako sa zbrane podarilo vyniesť, to bude predmetom vyšetrovania. Je to pamiatka na minulosť trenčianskeho regiónu a je veľmi smutné, že niektorí sa rozhodli si zbierkové predmety privlastniť namiesto toho, aby ich spravovali,“ doplnil riaditeľ.

Exriaditeľka to vidí inak

Podľa bývalej riaditeľky Trenčianskeho múzea Kataríny Babičovej nie je pravda, že revízie sa v minulosti nerobili. „Pri zbraniach sa museli robiť odborné revízie, pretože polícia i vojaci kontrolovali znefunkčnenie zbraní, uloženie zbraní a uloženie nábojov. Neviem, ako je to teraz, ale na to boli prísne normy a bolo to dosť kontrolované. Myslím, že odborník, ktorý mal na starosti zbrane, vie aj presne povedať, kedy sa robili,“ zdôraznila Babičová.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trenčína a okolia

Sledujte nás aj na Instagrame

Foto: ilustračné

Zima ešte nepovedala posledné slovo. Pozrite si video ako pristane biela prikrývka kaštieľu v Betliari.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM