Rôzne

Boj za záchranu Machnáča: Chcú ho obnoviť a dať zapísať medzi svetové skvosty

Spoločnosť Jaromíra Krejcara podala podnet na vyvlastnenie liečebného domu Machnáč, má podporu Ministerstva kultúry SR.

Ilustračný obrázok k článku Boj za záchranu Machnáča: Chcú ho obnoviť a dať zapísať medzi svetové skvosty
12
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Nezisková organizácia Spoločnosť Jaromíra Krejcara (SJK) žiada vyvlastniť národnú kultúrnu pamiatku liečebný dom Machnáč. Ako jej zástupcovia informovali na tlačovej konferencii v priestoroch Dvorany Ministerstva kultúry (MK) SR, v záujme ochrany, obnovy a zachovania kultúrneho dedičstva podali v piatok (3. 9.) na Okresný úrad v Trenčíne podnet na vyvlastnenie vo verejnom záujme. Rezort kultúry tento zámer podporil.

Historicky prvý návrh

SJK poukázala na to, že dom je v havarijnom stave po tom, ako ho rôzni majitelia od roku 2002 zanedbávali. Tvrdí, že niekoľkokrát oslovila súčasného majiteľa v snahe dohodnúť sa na odkúpení domu so zámerom jeho pamiatkovej obnovy, no bezvýsledne.

Zdôraznila preto, že v niektorých prípadoch ochrana kultúrneho dedičstva stojí nad súkromným vlastníctvom. Organizácia poukázala na to, že pôvodný majiteľ by za budovu dostal zaplatenú takú sumu, akú určí nezávislý súdny znalec.

Riaditeľ neziskovej organizácie Martin Zaiček vidí v podnete posledný možný krok na dosiahnutie záchrany tejto národnej kultúrnej pamiatky. „Ide o historicky prvý návrh na vyvlastnenie kultúrnej pamiatky vo verejnom záujme definované ako ochrana a obnova kultúrneho dedičstva na území Slovenska,“ uviedol.

Viac správ zo Slovenska

Podpora ministerky

Aj ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) tento zámer podporila. Zdôraznila, že vlastníctvo národnej kultúrnej pamiatky zaväzuje majiteľa starať sa o túto vzácnosť. „Máme tu skvost európskych rozmerov a našou povinnosťou je zachovať jeho hodnotu pre ďalšie generácie,“ uviedla.

Vyzdvihla tiež spoločnú snahu kultúrnej obce, neziskovej organizácie a samosprávy mesta v Trenčianskych Tepliciach zachrániť a obnoviť túto funkcionalistickú stavbu.

Mesto súhlasí

Návrh podporila aj primátorka mesta Trenčianske Teplice a členka správnej rady neziskovej organizácie Zuzana Frajková Ďurmeková. „Mesto Trenčianske Teplice súhlasí s navrhovaným postupom vyvlastnenia Machnáča, ktorý je v súlade s platným územným plánom,“ povedala s tým, že záchrana by obyvateľom a regiónu priniesla úžitok a budúci umelecký, sociálny a ekonomický rozvoj.

Správy z Trenčína a okolia

Predsedníčka správnej rady spoločnosti Bohunka Koklesová verí, že Slovensko cez svoje zriadené orgány, inštitúcie, univerzity a neziskový sektor dospelo do štádia, že je schopné postaviť sa do radu k Holandsku, Nemecku, Fínsku a Českej republike a obnoviť Machnáč ako súčasť svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Účasť odborníkov

Budovu je podľa spoločnosti potrebné bezprostredne staticky zabezpečiť a stabilizovať. Dôležitým krokom je vypracovanie architektonicko-historického výskumu realizovaného za účasti popredných domácich a zahraničných odborníkov. Výskum bude zároveň podkladom pre vypracovanie úradmi akceptovanej metodiky pamiatkovej obnovy objektu.

Machnáč je súčasťou oficiálneho programu pre kandidatúru Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026. SJK sa počas pamiatkovej obnovy bude usilovať o zápis Machnáča do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z Trenčianskeho kraja

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM