Rôzne

Čierny rok: Najvyšší nárast počtu zomretých sa prejavil v Trenčianskom kraji

V roku 2020 zomrelo na Slovensku najviac osôb od konca druhej svetovej vojny. Smutné čísla sa prejavili aj v našom regióne.

Ilustračný obrázok k článku Čierny rok: Najvyšší nárast počtu zomretých sa prejavil v Trenčianskom kraji
Zdroj: TASR/AP

Na Slovensku vlani zomrelo takmer 59 000 ľudí, čo je takmer o 5 500 osôb viac, ako zomieralo v priemere za posledných päť rokov. Počet zomretých tak voči predošlým piatim rokom narástol o 10,2 percenta. Ide o najvyššie číslo od druhej svetovej vojny. Najviac osôb zomrelo v decembri minulého roka. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR s tým, že situáciu zásadne ovplyvnila pandémia nového koronavírusu.

Najvyšší nárast

„Predbežné dáta potvrdzujú, že v roku 2020 zomrelo na Slovensku najviac osôb od konca druhej svetovej vojny. Celoročný nárast o vyše desať percent pozitívne ovplyvnil fakt, že až do septembra zomieral mesačne porovnateľný počet ľudí ako predošlé roky, od októbra však tempo rastu počtu zomretých zvyšovalo dynamiku,“ povedala riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.

Na Slovensku zomrelo v roku 2020 o 15 percent viac seniorov vo veku od 65 rokov ako v predošlých rokoch.

Najvyšší nárast počtu zomretých sa prejavil v Trenčianskom a Prešovskom kraji.

Decembrový počet zomretých osôb bol o 58 percent vyšší a v skupine seniorov až o vyše 70 percent vyšší, ako bol priemer predošlých rokov.

Najviac od vojny

Ako ďalej ŠÚ SR priblížil, vyšší celkový počet zomretých, ako bol minulý rok, bol zaznamenaný naposledy v poslednom roku druhej svetovej vojny – v roku 1945, kedy zomrelo 67 500 osôb, a predtým ešte v roku 1927, kedy zomrelo za rok vyše 59 000 osôb.

Počas decembra minulého roka zomrelo na Slovensku podľa predbežných údajov 7 282 osôb, čo bola o 58 percent vyššia hodnota, ako v priemere predošlých päť rokov. Najviac zasiahnutou skupinou boli seniori vo veku od 65 do 74 rokov. Za celý rok zomrelo o 14,8 percenta seniorov viac ako predošlé roky. To je nárast o takmer 5 900 osôb.

Najmä náš kraj

Extrémne rasty boli podľa ŠÚ SR zaznamenané v decembri, zomrelo až o 71,1 percenta viac seniorov ako v poslednom mesiaci počas predošlých piatich rokov. Ľudia vo veku nad 65 rokov tvoria dlhodobo v SR približne tri štvrtiny každoročne zomierajúcich v krajine. V novembri a decembri však tvorili až 80 percent zomretých.

Za celý rok mali v súhrne najvyšší nárast počtu zomretých v porovnaní s päťročným slovenským priemerom tri regióny, a to najmä Trenčiansky a Prešovský kraj, kde počet zomretých vzrástol o viac ako 14 percent. Najnižší nárast sa prejavil v Bratislavskom a Banskobystric­kom kraji.

Miera úmrtnosti

Vyššiu hodnotu hrubej miery úmrtnosti, ako je slovenský priemer, vykázali štyri kraje. Najvyššiu hodnotu dosiahol Nitriansky kraj, kde miera úmrtnosti stúpla za celý rok na hodnotu 12,41 zomretého na 1 000 obyvateľov.

Za ním nasledovali Trenčiansky kraj (11,86), Banskobystrický kraj (11,59) a Trnavský kraj (10,93).

Najnižšiu mieru zaznamenal Prešovský kraj (9,64 zomretého na 1 000 obyvateľov) a Bratislavský kraj (9,68). „Najvyšší rast úmrtnosti sa v priebehu minulého roka prejavil v Trenčianskom kraji (plus 1,56 zomretého na 1 000 obyvateľov), následne v Trnavskom kraji (plus 1,34) a Nitrianskom kraji (plus 1,23)," dodal ŠÚ.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Takto vyzerá smutný vývoj v grafoch.

GRAFY: Počty zomretých na Slovensku a miera úmrtnosti
3
Galéria
Zdroj: TASR/Štatistický úrad SR

Správy z Trenčianskeho kraja

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM