Rôzne

Bude sa na Kalvárii v Považskej rúbať a stavať? Ľudia sa búria, mesto s reakciou

Veľké množstvo Považskobystričanov podpísalo petíciu na záchranu lesoparku na Kalvárii. Čo sa chystá?

Ilustračný obrázok k článku Bude sa na Kalvárii v Považskej rúbať a stavať? Ľudia sa búria, mesto s reakciou
Zdroj: Dnes24.sk

Na svete je iba niekoľko dní petícia za záchranu lesoparku na Kalvárii v Považskej Bystrici. V čase písania tohto textu ju podpísalo už takmer 1 200 občanov, pričom ich počet stále stúpa. Petičný výbor v nej žiada Mestské zastupiteľstvo v Považskej Bystrici, aby zachovalo lesopark pod Kalváriou v jeho aktuálnej podobe mestského rekreačného lesa.

Rozhodne zastupiteľstvo

Onedlho by totiž mestskí poslanci mali rozhodovať o dokumente „Územný plán mesta Považská Bystrica – Zmeny a doplnky č. 5/2019“, v ktorom je okrem iného označené i územie č. 27 – Kalvária. Petičný výbor žiada poslancov, „aby zamietli zmenu v územnom pláne a s tým spojenú plánovanú výstavbu na Kalvárii.“

Ako sa ďalej píše pri petícii, „podľa pripravovaného územného plánu, bude možné začať s výstavbou v lesoparku v CHKO Strážovské vrchy. Až 50 metrov široký pás lesa sa premení na zástavbu. Súčasná cesta sa rozšíri na asfaltku v 8-metrovom koridore. Navyše sa obávame, že výstavba do budúcnosti bude pokračovať.“

Kalvária a kalvária

K petícii sa na svojej stránke vyjadrilo aj mesto. Primátor Karol Janas uvádza, že sú v nej vraj nepresné informácie. „Skutočnosť je taká, že ide o pozemky, nachádzajúce sa od kalvárie takmer 250 metrov. Nie sú v rukách mesta, ale súkromníkov, a tí si ich môžu kedykoľvek zabezpečiť proti vstupu,“ povedal.

Tu treba ozrejmiť, že Kalvária sa dá vnímať dvomi spôsobmi. Jedným je sústava sakrálnych stavieb na čele s kaplnkou, ktorú spomína primátor. Považskobystričania však tak vnímajú celý kopec, ktorému nepovedia inak ako Kalvária, čiže neoznačujú tak len jej pamiatkovú časť.

Rovnako je to napísané aj v odôvodnení petície: „Kalvária pre nás znamená celý kopec s lesoparkom, ktorý sa tiahne povedľa prístupovej cesty od Lánskej, so záhradkárskou osadou, krížovou cestou a s lúkou na vrchole s posedením a vyhliadkou do okolia.“

Sami proti sebe

Vedúci odboru kancelárie primátora Michal Hamar doplnil, že kalvárii (pamiatková časť, pozn.) nehrozí žiaden zásah. „Pokiaľ ide o lesopark Kalvária – Dráhy – Dúbravy, len jeho malá časť zmení svoje funkčné využitie na možnosť umiestnenia rekreačných zariadení s maximálnou výmerou do 80 metrov štvorcových,“ povedal s tým, že je zaťažené vedením trasy vysokého napätia a jeho ochranným pásmom.

Podľa Janasa je Kalvária z centra mesta ľuďom najbližším miestom pre relax a oddych v krásnom a tichom prostredí. „Išli by sme sami proti sebe, keby sme tu povolili bezhlavú výstavbu,“ vyriekol.

Podľa Hamara sa pozemok, ktorého sa petícia týka, nachádza nad komunikáciou vedúcou od Kauflandu ponad DSS Katka smerom k záhradkárskej osade. „Je umiestnený hneď za rodinnými domami. Žiadatelia požadujú zmenu pásu dlhého približne 200 a širokého približne 50 metrov. Predmetom zmien a doplnkov je zmena na rekreačné využitie. To znamená, že účelom nebude výstavba bytoviek ani rodinných domov, ale rekreačných chát. V konečnom dôsledku tu vyjde maximálne 10 chát a nedôjde tu k žiadnej masívnej výstavbe,“ podotkol vedúci kancelárie primátora.

Obava, že je to len začiatok

Mestská poslankyňa Daniela Barbosová, ktorá je tiež v petičnom výbore, vo štvrtok 24. septembra na svojej facebookovej stránke uviedla, že príspevok mesta ich podľa nej krivo obvinil zo zavádzania. „Vraj chceme vytvoriť dojem, že sa bude stavať navrchu nad krásne zrekonštruovanou krížovou cestou. To sme samozrejme nikde neuviedli. Vychádzame len z faktov uvedených v návrhu zmeny v územnom pláne,“ konštatovala.

Ďalej vyslovila obavu, že je to len začiatok a výstavba bude v budúcnosti pokračovať. „Prečo? Lebo ešte začiatkom roka bol v návrhu pás určený na výstavbu vedený až takmer navrch kopca a nie iba 50 metrov,“ doplnila.

Nejasnosti pri ceste

Mesto sa tiež vyjadrilo k osemmetrovej ceste, ktorá je tiež súčasťou petície. „Tá je myslená zo strany od cintorína, ktorá je vo vlastníctve Slovenského pozemkového fondu. Máme v záujme ju vybudovať, nakoľko dnes je to len tankodrom a keďže vedie k národnej kultúrnej pamiatke a lesoparku, záleží nám na tom, aby sa tam ľudia pohodlne dostali. Navrhovaná šírka komunikácie podľa územného plánu je osem metrov, no tam je uvažované o ideálnom stave. Samotná projektová dokumentácia na túto cestu musí zohľadňovať priestorové a výškové pomery či sklon terénu, takže v konečnom dôsledku môže byť oveľa užšia,“ ozrejmil Hamar.

Tu však treba uviesť, že v materiáloch k zmenám a doplnkom územného plánu mesta sa pri bode č. 27 – Kalvária píše nasledovné: „Sprístupnenie je navrhované z Kuzmányho ulice obslužnou cestou.“

Starý cintorín sídli na Jánskej ulici. Cirkevná škola a daná cesta, o ktorej hovorí vedúci kancelárie primátora, je na Moyzesovej ulici. Kuzmányho ulica je až ďalej a je to práve tá, odkiaľ sa ide cestou ku záhradkám na Kalvárii.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Titulné foto: ilustračné

Tu je naznačený úsek Kalvárie, o ktorom je reč. Pre lepšiu orientáciu, presne pri písmenu U v označení Ul. Kuzmányho je vstup na cestu ku záhradkám, pričom riešený úsek zo spodnej strany kopíruje danú cestu. Čiže ide o časť Kalvárie, ktorá je voľným okom viditeľná z veľkej časti Lánov aj prednej časti Rozkvetu.

Ak to schvália, táto časť Kalvárie v Považskej Bystrici by sa zmenila
1
Galéria
Zdroj: Mesto Považská Bystrica
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM