Rôzne Krimi

Dominanta Považskej zničená: Rozkvet bez nej nie je Rozkvetom :(

Požiar zničil strechu Kaplnky sv. Heleny na sídlisku Rozkvet. Čo k tomu povedal správca farnosti Rozkvet?

Ilustračný obrázok k článku Dominanta Považskej zničená: Rozkvet bez nej nie je Rozkvetom :(
Zdroj: TASR

Takmer 20 profesionálnych a dobrovoľných hasičov zasahovalo v utorok 21. augusta pri požiari kaplnky svätej Heleny na najväčšom považskobystrickom sídlisku Rozkvet. Požiar vypukol okolo jednej hodiny a rozšíril sa aj na strechu kostola. Ako informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Zuzana Farkasová, pri udalosti zasahovali profesionáli z Považskej Bystrice, Púchova, Trenčína, Záchrannej brigády HaZZ v Žiline a dobrovoľní hasiči z obcí Papradno a Považská Teplá, ktorí dostali požiar pod kontrolu okolo tretej hodiny nadránom, úplne ho uhasili o 7:00. Škodu odhadli na 150 000 eur. Príčiny vzniku požiaru zisťujú špecialisti.

Ako povedal správca farnosti Rozkvet páter Wieslaw Krzyszycha, Kaplnka svätej Heleny je dominantou sídliska Rozkvet i celej Považskej Bystrice a tragédia, ktorá sa stala, je pre mnohých veľkým otáznikom. „Musíme čakať, ako celú stavbu posúdi statik, a podniknúť kroky, aby sme kaplnku obnovili, pretože sem patrí a bola tu skôr ako toto sídlisko. A sídlisko bez tejto kaplnky nie je sídliskom,“ uviedol páter.

Podľa primátora Považskej Bystrice Karola Janasa je požiar katastrofou pre všetkých obyvateľov Považskej Bystrice. „Poďakovať treba požiarnikom za profesionálnu prácu. Vďaka nim došlo len k zhoreniu strechy, ale podľa informácií, ktoré máme, sa zachránil celý interiér kaplnky a sakrálne predmety. Keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku a jednu z najvýznamnejších pamiatok Považskej Bystrice, mesto bude určite nápomocné pri jej obnove. Zvoláme krízový štáb, ktorý sa bude snažiť vyhodnotiť škody, a pripravíme projekt, aby sme kaplnku čím skôr obnovili,“ zdôraznil primátor.

Kaplnku svätej Heleny postavili v roku 1728, tento rok si pripomenuli 290 rokov od jej vzniku. Dlhé roky slúžila iba na púte. Za komunistov bola totálne zničená. Obnovili ju v roku 1990 a odvtedy sa v nej slúžili sväté omše každý deň. V blízkosti kaplnky stavia cirkev nový chrám, kapacita kaplnky na počet veriacich desaťtisícového sídliska nestačila. Kostol by mal začať slúžiť veriacim v polovici októbra.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM