Rôzne Krimi

Pri spustošenej streche to nekončí: Pozrite, o čo všetko oheň kaplnku pripravil

Kaplnka sv. Heleny v Považskej Bystrici zažila veľký požiar, po ktorom sa počítajú škody. Čo plamene zničili?

Ilustračný obrázok k článku Pri spustošenej streche to nekončí: Pozrite, o čo všetko oheň kaplnku pripravil
Zdroj: TASR

Škody na Kaplnke sv. Heleny v Považskej Bystrici, ktorej strechu v utorok 21. augusta pohltili plamene, sa vyšplhajú na desaťtisíce eur. Strecha zhorela úplne, oheň zničil kupolu s krížom a kostolný zvon. Kaplnka je od roku 2009 kostolom novej farnosti Rozkvet. Ako povedal kostolník Ján Svitek, najväčšie škody sú na streche, ktorá tvorila históriu kaplnky. „Oheň zničil historický zvon, podľa hasičov ho roztrhlo na šesť častí a zatiaľ zostal vo veži. Možno sa z neho dá ešte niečo zliať, ale v takej podobe už nikdy nebude,“ skonštatoval Svitek.

Ako dodal, šťastím v nešťastí je, že zvon neprerazil podlahu a nespadol do sakristie, ktorá je pod ním. „Sakrálne predmety a všetko, čo sa dalo, sme z kostola povynášali a preniesli na faru. V interiéri zostali len sochy nad oltárom, ale tie nie sú poškodené. Steny sú čiastočne zatečené. Schody vo veži sú zničené, to sa bude musieť všetko obnoviť,“ doplnil kostolník.

Požiar zachvátil kaplnku okolo jednej hodiny, pri udalosti zasahovali profesionálni hasiči z Považskej Bystrice, Púchova, Trenčína, Záchrannej brigády HaZZ v Žiline a dobrovoľní hasiči z obcí Papradno a Považská Teplá. Požiar dostali pod kontrolu okolo tretej hodiny nadránom, úplne ho uhasili o siedmej hodine. Škodu odhadli na 150 000 eur. Príčiny vzniku požiaru zisťujú špecialisti.

Kaplnku sv. Heleny postavili v roku 1728, tento rok si pripomenuli 290 rokov od jej vzniku. Ako informuje portál Historická Považská Bystrica, paneláky na sídlisku Rozkvet vyrástli okolo kaplnky účelovo. „Komunisti nestrpeli v meste žiadne sakrálne pamiatky. Z Považskej Bystrice chceli mať výstavnú skriňu komunizmu. Čo išlo, to sa asanovalo, Kaplnku sv. Heleny však chránili pamiatkari, a tak okolo nej vyrástli aspoň paneláky, aby pri vstupe do mesta nebolo vidno túto náboženskú barokovú stavbu zo žiadnej cesty,“ uvádza portál.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM