Krimi

Miroslava Masláka prepustili na slobodu: Podľa psychológa sa mal polepšiť

Najvyšší súd Slovenskej republiky podmienečne prepustil s obmedzeniami na slobodu Miroslava Masláka. Aký bol dôvod?

Ilustračný obrázok k článku Miroslava Masláka prepustili na slobodu: Podľa psychológa sa mal polepšiť
2
Galéria
Zdroj: TASR/Andrej Galica

Údajne vplyvného muža podsvetia z Považia Miroslava Masláka prepustil Najvyšší súd (NS) SR podmienečne na slobodu. NS SR rozhodol v utorok, keď zamietol sťažnosť prokurátora, ako aj odsúdeného voči augustovému rozhodnutiu Krajského súdu (KS) v Trenčíne, ktorý Masláka prepustil na slobodu. Potvrdila to hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Skúšobná doba

„NS SR na neverejnom zasadnutí sťažnosti prokurátora a odsúdeného Miroslava M., podané proti uzneseniu KS v Trenčíne o podmienečnom prepustení z výkonu trestu odňatia slobody odsúdeného, zamietol ako nedôvodné. Senát NS SR sa v celom rozsahu stotožnil s rozhodnutím KS. Obmedzenia a povinnosti uložené odsúdenému súdom prvej inštancie považuje senát za postačujúce,“ povedala hovorkyňa.

Vysvetlila, že ide o určenie skúšobnej doby odsúdenému v trvaní tri roky. Ďalej je nariadený probačný dohľad nad odsúdeným v trvaní troch rokov, ustanovenie ďalších obmedzení a povinností spočívajúcich v zákaze vycestovania do zahraničia, v zákaze stretávania sa s osobami, ktoré boli jeho spolupáchateľmi alebo účastníkmi na trestnom čine, a iné.

Mal sa polepšiť

„Zároveň sa nad odsúdeným počas celej skúšobnej doby nariaďuje aj kontrola technickým prostriedkom – zariadením na určenie polohy kontrolovanej osoby,“ uviedla Važanová.

Senát NS SR podľa jej slov zároveň poukazuje na to, že odsúdený vykonal drvivú väčšinu svojho trestu. „Má kladné hodnotenie riaditeľa, ako aj psychológa z ústavu výkonu trestu, na základe ktorých možno konštatovať, že došlo k polepšeniu odsúdeného, ktorý má k trestnej činnosti, ktorú páchal, kritický postoj,“ doplnila hovorkyňa NS SR.

Tretí sudca

Maslák aktuálne čelí trestnému stíhaniu na Okresnom súde (OS) v Trenčíne za trestný čin poškodzovania cudzej veci. Na OS Bratislava I ešte minulý rok Maslák čelil obžalobe za útok na verejného činiteľa, tento súd však konanie pôvodne zastavil vzhľadom na to, že ho brniansky krajský súd, pobočka Zlín, v novembri 2013 uznal vinného zo zločinu vydierania v štádiu pokusu, prečinu porušovania domovej slobody a z prečinu nedovoleného ozbrojovania. Odsúdil ho na úhrnný trest desať rokov. Trest bol podľa bratislavského súdu dostačujúci.

Rozhodnutie OS v Bratislave nebolo právoplatné, sťažnosť podala prokurátorka. V súčasnosti sa týmto prípadom zaoberá v poradí už tretí sudca OS v Bratislave. Maslák sa mal dopustiť útoku na verejného činiteľa v roku 2009 v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave. Podľa obžaloby mal vtedy Maslák udrieť päsťou do hlavy policajného vyšetrovateľa vo väzení v Bratislave.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM