Rôzne Video

Mobilné odbery na COVID-19: Takto to funguje v Považskej Bystrici, VIDEO

Testovanie na koronavírus je dôležitou súčasťou boja proti tejto chorobe. Zisťovali sme, ako to prebieha v Považskej Bystrici.

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Ako sme vás už informovali, v utorok 24. marca sa začali pod gesciou Regionálneho úradu verejného zdravotníctva pred Nemocnicou s poliklinikou Považská Bystrica mobilné odbery. Systém testovania metódou drive-through umožňuje pacientom vyšetrenie na možné ochorenie COVID-19 bez toho, aby vyšli z auta.

Aj v sobotu

Regionálna hygienička Renata Beníková uviedla, že keďže začal testovať aj RÚVZ Trenčín, zvýšil sa počet odberov aj v našom regióne (okresy Považská Bystrica, Púchov, Ilava), čo hodnotí veľmi pozitívne.

„Na jeden odber môžeme zobrať okolo 20 ľudí. Dohodnuté ich máme dvakrát cez týždeň (utorok, streda), pričom počas tohto týždňa sa nám ich podarilo dohodnúť aj v sobotu. Momentálne sa nám darí plniť požiadavky na odbery, ktoré sme mali,“ povedala Beníková.

12 a 15

Spoluprácu s RÚVZ si pochvaľuje aj riaditeľ NsP Považská Bystrica Igor Steiner. „Spoločnými silami sme zabezpečili odberový tím, ktorý chodí z krajského zboru hasičov. My sme zabezpečili technické veci, ako odberové miesto, dezinfekciu a bezkontaktnosť s ostatným obyvateľstvom. Oni prídu, urobia odbery a odchádzajú,“ doplnil s tým, že týmto spôsobom sa podarilo urobiť odbery počas minulého týždňa v jeden deň 12 a v druhý deň 15 obyvateľom.

Čo sa týka možnosti robenia odberov so súkromnými laboratóriami, to je podľa Steinera v štádiu rokovania a pripravovania s ústredným krízovým štábom. Podľa riaditeľa NsP treba schváliť aj metodické usmernenie, že akým spôsobom to realizovať, o ktoré odberové miesta pôjde, aké množstvo, ktorým typom ľudí ich realizovať a pod.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Takto to vyzerá na mieste.

Hrdinovia dnešnej doby: Mobilný odber vzoriek v Považskej Bystrici na FOTO
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM