Filip Chudý Krimi

Poslancovi ponúkli úplatok: Veľkopodnikateľ Anton Haviar je odsúdený!

Zásah NAKA vyústil až do odsúdenia známeho podnikateľa z považskobystrického regiónu. Ten už pozná výšku trestu od súdu.

Ilustračný obrázok k článku Poslancovi ponúkli úplatok: Veľkopodnikateľ Anton Haviar je odsúdený!
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Národná kriminálna agentúra (NAKA) vykonala v apríli veľký záťah v našom regióne, keď si vo Visolajoch zobrala starostu s niektorými poslancami a zároveň si prišla aj pre známeho podnikateľa Antona Haviara, zakladateľa firmy HANT. Ako sme vtedy informovali, išlo o podozrenia z korupcie. Obvinený bol napokon len Haviar, pričom jeho prípad sa skončil dohodou o vine a treste medzi ním a prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR.

Sľúbený úplatok

Podľa rozsudku zverejneného na stránke Ministerstva spravodlivosti SR je Haviar vinný z toho, že visolajskému poslancovi (verejný funkcionár) sľúbil cez sprostredkovateľa úplatok najmenej 5 000 eur za to, aby sa buď nezúčastnil na zasadnutí obecného zastupiteľstva alebo v prípade účasti kladne hlasoval za zmeny k územnému plánu obce Visolaje, ktoré súviseli s rozšírením výstavby priemyselného par­ku.

Dostal od súdu peňažný trest vo výške 10 000 eur, pričom ak by ho nezaplatil, išiel by na šesť mesiacov do väzenia. Trest je právoplatný, keďže voči nemu nie je prípustné odvolanie.

Viac správ zo Slovenska

Nahrávka

Ako uvádza Denník N, tým poslancom je Rudolf Osrman, ktorý si mal rozhovor o úplatku nahrať a ísť rovno na pracovisko NAKA v Trenčíne. Osrman hovorí, že mu bolo naznačené, že môže dostať aj výrazne vyššiu sumu. Stačilo by mu sa len ospravedlniť z kľúčového rokovania zastupiteľstva. „Pokojne som si mohol vymyslieť, že som chorý, aby mi nikto nemohol nič vyčítať,“ povedal pre denník s tým, že obrovský sklad v obci odmieta z principiálnych dôvodov.

Haviar podľa vyjadrenia pre Denník N netušil, že by jeho počínanie mohla polícia pochopiť ako podplácanie. Sprostredkova­teľovi, ktorý mal ísť za poslancom, to vraj komunikoval tak, že nechce zostať dlžníkom. „Korupčné správanie nie je blízke ani mne a ani spoločnostiam, v ktorých pôsobím,“ povedal.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM