Rôzne

Pri Považskej Bystrici vypustia vodný kanál: Hrozí úhyn rýb?

Chystá sa revízia sústavy Hričov – Mikšová – Považská Bystrica. Ako to bude s rybami v ňom?

Ilustračný obrázok k článku Pri Považskej Bystrici vypustia vodný kanál: Hrozí úhyn rýb?
Zdroj: TASR

Revízia kanálovej sústavy Hričov – Mikšová – Považská Bystrica, ktorú Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), š. p., plánuje spustiť od 12. augusta, nespôsobí masívny úhyn rýb. Informoval o tom hovorca spoločnosti Marián Bocák.

Vysvetlil, že ryby sa pri pomalom znižovaní hladín bez problémov dostanú do nižšej sústavy. „V prípade, že ryby uviaznu vo vypustenom kanáli, Slovenský rybársky zväz (SRZ) ich bude loviť a prenášať do iných revírov. Na postupoch a koordinácii pri vypúšťaní spolupracujeme so SRZ. Pri poslednej revízii v roku 2012 nastal minimálny úhyn rýb – zhruba 40 kusov, čo je pri vypúšťaní 17 miliónov metrov kubických vody mizivé percento,“ podotkol hovorca SVP.

Pripomenul, že vodnú stavbu Hričov postavili pre využívanie energetického potenciálu na rieke Váh. „Revíziu a s ňou spojené dočasné vypustenie nádrže preto považujeme za opodstatnené,“ uviedol Bocák.

Práce sa začnú vypúšťaním kanálovej sústavy, pričom znižovanie hladiny bude približne desať centimetrov za hodinu. „Práce na opravách sú naplánované od 2. septembra do 21. októbra. Od 21. októbra sa začne opätovné plnenie sústavy. Dosiahnutie minimálnych prevádzkových hladín predpokladáme 5. novembra pri priaznivých hydrologických podmienkach,“ dodal hovorca SVP.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Takýto bol stav na Vodnej nádrži Nosice v auguste 2017, keď bola nižšia hladina.

Nízka hladina Váhu pri Považskej: Stav na Vodnej nádrži Nosice
8
Galéria
Zdroj: TASR

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM