Kultúra

Spomienka na Imra Weinera-Kráľa: Slávny považskobystrický rodák by mal 120 rokov

Významného maliara a grafika Imra Weinera-Kráľa si v rodnom meste pripomenú viacerými podujatiami.

Ilustračný obrázok k článku Spomienka na Imra Weinera-Kráľa: Slávny považskobystrický rodák by mal 120 rokov
Zdroj: TASR/Tomáš Halász

Považskobystrická radnica si v októbri viacerými aktivitami pripomenie 120. výročie narodenia svojho významného rodáka, maliara a grafika Imra Weinera-Kráľa, ktorý patril k popredným predstaviteľom moderného umenia 20. storočia na Slovensku.

Pešia zóna

Od začiatku októbra je v centrálnej mestskej zóne nainštalovaná výstava venovaná Imrovi Weinerovi-Kráľovi. Obsahuje snímky akvarelov, ktoré sú v depozite mesta. „Tie zachytávajú nielen miesta, ktoré v Považskej Bystrici Weiner-Kráľ tak miloval – obľúbené Maníny, okolitú prírodu, ale aj rozvoj a výstavbu jeho rodného mesta,“ uviedli.

Časť city boardov je venovaná aj soche I. W. Kráľa. Tá vznikla pri príležitosti 110. výročia jeho narodenia. Tvorcami myšlienky boli zakladatelia Spolku priateľov Imra Weinera- Kráľa a reálnu podobu pamätníku vdýchol slovenský sochár Milan Lukáč. Jednotlivé panely ponúkajú prierez jeho prác na soche, ako aj konečnú podobu pamätníka, jeho osadenie či odhalenie.

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Výstava

V spolupráci so Spolkom priateľov Imra Weinera-Kráľa, Vlastivedným múzeom v Považskej Bystrici a MG Art galériou pripravujú aj ďalšiu výstavu venovanú významnému rodákovi.

„Vystavené budú originály diel, ktoré sú v zbierkovom depozite mesta a Vlastivedného múzea, unikátom je obraz Marikovská matka s dieťaťom. Okrem tejto olejomaľby budú vystavené aj ďalšie skvosty, zamerané najmä na Považskú Bystricu a okolie. Výstava potrvá od 14. do 24. októbra,“ pripomenula Michaela Haladejová z komunikačného oddelenia považskobystrickej radnice s tým, že poctu velikánovi výtvarného umenia vzdajú na výtvarnom kurze (16. – 17. 10.) aj žiaci základnej umeleckej školy, ktorá nesie jeho meno.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Správy z Považia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM