Filip Chudý Rôzne

Výsledky hlasovania sú vonku: V Považskej získali financie tieto projekty

V Považskej Bystrici bola premiérovo spustená možnosť hlasovať za to, ktoré projekty budú podporené. Takto dopadlo hlasovanie.

Ilustračný obrázok k článku Výsledky hlasovania sú vonku: V Považskej získali financie tieto projekty
Zdroj: Dnes24.sk

Projekt Mesto si ty!, čiže participatívny komunitný rozpočet (PKR), sa premiérovo spustil už aj v Považskej Bystrici. Do verejného hlasovania postúpilo 19 projektov, pričom ľudia si medzi nimi vo verejnom hlasovaní mohli vybrať. Hlasovanie prebiehalo do stredy 17. júla. V piatok 19. júla zasadala rady pre PKR mesta Považská Bystrica, ktorá výsledky hlasovania odobrila a zároveň aj zverejnila.

V hlasovaní uspelo týchto osem projektov: Hurá, ideme sa hrať, Rozšírenie a doplnenie folklórnych ženských krojov FSk Manínček, Letné kino „Cibuliar“, Šikovné ručičky, PB Cyklo-pátračka, Mám pod klobúkom – turnaj spoločenských hier, Prines si nadšenie, výstroj dostaneš, Športové dopoludnie.

Mesto na svojej stránke informovalo, že nakoľko celková suma finančných prostriedkov v rámci PKR je 12 000 €, na projekt „Beach Wrestling Považská Bystrica – medzinárodný turnaj“, ktorý sa umiestnil ako 9. v poradí, možno poskytnúť dotáciu iba vo výške zostávajúcich prostriedkov, t.j. v sume 449 eur, pričom aj tento projekt musí byť v prípade poskytnutia dotácie v zmysle VZN realizovaný v plnom rozsahu tak, ako bol predložený a podporený.

Výsledky hlasovania

Poradie Názov projektu Počet hlasov
1. Hurá, ideme sa hrať 1014
2. Rozšírenie a doplnenie folklórnych ženských krojov FSk Manínček 983
3. Letné kino „Cibuliar“ 904
4. Šikovné ručičky 901
5. PB Cyklo-pátračka 897
6. Mám pod klobúkom – turnaj spoločenských hier 897
7. Prines si nadšenie, výstroj dostaneš 882
8. Športové dopoludnie 854
9. Beach Wrestling Považská Bystrica – medzinárodný turnaj 843
10. Petangové ihrisko 803
11. Poď na dvor 756
12. Miniarborétum 509
13. Minipark Zálužie 475
14. Komunitná záhrada na Školskej 223/6 171
15. Rozšírenie zbierky folklórnych krojov FS Považan o oblasť Soblahov 148
16. Športujeme spoločne 139
17. Náučný chodník 127
18. Revitalizácia časti NsP Považská Bystrica 120
19. Praznov žije hudbou 116

Tieto projekty v hlasovaní uspeli

Hurá, ideme sa hrať (predkladateľ: MŠ E.M.Šoltésovej, žiadaná suma: 1496 eur) – Cieľom projektu je zatraktívniť nevyužitý priestor ihriska pre rodiny s deťmi a žiakov v MŠ E.M. Šoltésovej, poskytnúť deťom viac možností na hranie sa, rozvíjanie motorických, koordinačných schopností a ich kreativity trávením voľného času vonku. Predkladateľ žiada financie na zakúpenie herných prvkov (pružinové hojdačky, vonkajšie popisovateľné tabule, farebné kriedy, záhradný stôl s lavičkami)

Rozšírenie a doplnenie folklórnych ženských krojov FSk Manínček (predkladateľ: Mária Sovíková, žiadaná suma: 1500 eur) – Cieľom projektu je zakúpenie regionálnych krojov FSk Manínček. Predkladateľ žiada financie na zakúpenie doplnenie časti krojov o ženské kroje – rukávce, lajblíky a ženské čižmy.

Letné kino „Cibuliar“ (predkladateľ: Juraj Gašpárek, žiadaná suma: 1430 eur) – Zámerom projektu je prostredníctvom kultúrnych, oddychových a zábavných premietaní podporiť komunitné spolužitie obyvateľov, spoločné stretávanie sa viacerých generácií na jednom priestranstve, ako i motiváciu mládeže k budovaniu miestnej komunity. Zároveň prostredníctvom premietania envirofilmu a prednášky otvoriť diskusiu o potrebe ochrany životného prostredia. Letné kino v Milochove má tiež za cieľ pritiahnuť divákov zo širšieho okolia. Predkladateľ žiada financie na potrebné technické vybavenie (dataprojektor, reproduktor, systém upevnenia) a prenájom filmových titulov.

Šikovné ručičky (predkladateľ: Spojená škola internátna, žiadaná suma: 1360 eur) – Zámerom projektu je realizácia kurzu šitia, s využitím spolupráce žiakov s mentálnym postihnutím a intaktných žiakov. Cieľom pritom je nadobudnutie nových zručností, rozvoj jemnej motoriky a kreatívne tvorenie žiakov. Intaktní žiaci sa rozdelia do skupín spolu so žiakmi s mentálnym postihnutím, dobrovoľníci spolu s organizátorkou projektu predvedú, ako sa jednotlivé výrobky budú vyrábať a žiaci sa postupne vystriedajú pri výrobe gombíkového obrázku a ušití čiapky a nákrčníka. Predkladateľ žiada financie na materiálne vybavenie potrebné na realizáciu kurzu (šijací stroj, overlock, nožnice, krajčírsky materiál, tavná pištoľ, výtvarné potreby).

PB Cyklo-pátračka (predkladateľ: Pod klobúkom, s.r.o., žiadaná suma: 1225 eur) – Cieľom projektu je realizácia interaktívnej hry na bicykloch so zameraním na spoznávanie histórie a pamiatok mesta a zároveň na rozvoj logického myslenia. Účastníci počas hry budú riešiť rôzne šifry a spoznávať zákutia a históriu mesta. Predkladateľ žiada financie na prípravu hernej aplikácie, spracovanie nálepiek s QR kódom, tlač brožúr, dizajn plagátov, tlač plagátov, ceny pre víťazov,…)

Mám pod klobúkom – turnaj spoločenských hier (predkladateľ: Pod klobúkom, s.r.o., žiadaná suma: 1490 eur) – Zámerom projektu je príprava turnaja a voľného hrania hier pre najmenšie deti, turnaja v rodinnej hre, turnaja pre staršie deti a dospelých a voľné hranie pre verejnosť. Turnaj spoločenských hier účastníkom rozšíri obzory v možnostiach ako tráviť voľný čas s rodinou a zároveň podporí rozvoj logického myslenia. Predkladateľ žiada financie na zakúpenie rôznych hier podľa veku a zamerania, software, propagačné materiály,…

Prines si nadšenie, výstroj dostaneš (predkladateľ: Horolezecký klub Manín, žiadaná suma: 1500 eur) – Cieľom projektu je sprístupnenie lezenia pre všetky deti a dosiahnuť aby o športovaní detí nerozhodovala finančná situácia rodičov, ale nadšenie a talent. Predkladateľ žiada financie na zakúpenie potrebného výstroja pre športové lezenie (lezecké topánky, sedacie úväzy, laná, karabíny a istítka). Športové vybavenie bude zdarma k dispozícii deťom z lezeckého krúžku.

Športové dopoludnie (predkladateľ: Spojená škola internátna, žiadaná suma: 1500 eur) – Cieľom je realizácia športového dňa v priestoroch areálu školy, upevňovanie zdravého životného štýlu a nadväzovanie nových sociálnych vzťahov, prekonávanie bariér medzi zdravými žiakmi a žiakmi so zdravotným znevýhodnením. Projekt bude realizovaný v priestoroch školy, pričom žiaci budú rozdelení do zmiešaných dvojíc (intaktný a zdravotne znevýhodnený žiak). Športový deň sa začne rozcvičkou na outdoorových strojoch, následne budú plniť viaceré športové disciplíny. Predkladateľ žiada financie na zakúpenie outdorových strojov.

Beach Wrestling Považská Bystrica – medzinárodný turnaj (predkladateľ: Slovenský zápasnícky klub, o.z., žiadaná suma: 1500 eur, ale dostanú 449 eur) – Zámerom projektu je realizácia medzinárodného turnaja v zápasení, s cieľom podporiť športový rozvoj mládeže a dospelej verejnosti v meste Považská Bystrica, zatraktívniť minoritné druhy športu v meste a benefičnou zbierkou pomôcť hendikepovaného chlapcovi z Považskej Bystrice. Predkladateľ žiada financie na nákup cien pre súťažiacich (medaile, poháre, diplomy, pamätná medaila, opasky), na prenájom mestskej pláže za krytou plavárňou, na propagačné materiály a na poplatok za živý prenos v TV.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

V krajskom PKR uspel minulý rok v hlasovaní napr. aj tento projekt.

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM