Mamičky rozhodli: Pocta pre považskobystrickú pôrodnicu, VIDEO
Najlepšie pôrodnice sú v Bratislave, Liptovskom Mikuláši, Humennom a v Martine. Ocenili však aj pôrodnicu v Považskej Bystrici.
Slovenské mamičky dostávajú najlepšiu starostlivosť v pôrodniciach v bratislavskej Gynekologicko-pôrodníckej nemocnici Koch, Liptovskej nemocnici s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši, Nemocnici A. Leňa v Humennom a Univerzitnej nemocnici v Martine. Vyplýva to z výsledkov prieskumu Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom Rodinka.sk, ktoré sú spojením hodnotenia rodičiek a expertov.
Do ôsmeho ročníka projektu Sprievodca pôrodnicami sa zapojilo všetkých 51 slovenských nemocníc. „Vidíme trend v znižovaní počtu cisárskych rezov,“ zhodnotila odborná garantka Silvia Hnilicová. V prieskume zaznamenali tiež presun rodičiek do lepšie hodnotených nemocníc. Problémami stále zostávajú dlhá hospitalizácia po pôrode a neefektívny zber dát.
V samostatnom hodnotení mamičiek najlepšie uspela Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline. „Kladieme veľký dôraz okrem odbornosti aj na komunikatívnosť a bližšiu spätosť medzi personálom a našimi mamičkami,“ priblížil žilinský primár Martin Sudek. K úspechu v prieskume podľa neho prispela aj obnova priestorov oddelenia i pôrodných sál.
Do top trojky sa dostala aj Nemocnica s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi a Nemocnica s poliklinikou v Považskej Bystrici. Naša pôrodnica dostala hodnotenie 93,9 %, čo je najviac v celom Trenčianskom kraji.
Prostredníctvom dotazníkov hlasovalo 2839 matiek. Výsledky prieskumu ukázali, že ženy boli najviac spokojné s umožnením prítomnosti sprevádzajúcej osoby, odbornosťou zdravotného personálu a vybavením pôrodného traktu. Najviac im chýbala podpora skorého kontaktu medzi matkou a dieťaťom, podpora dojčenia a ochota personálu reagovať na ich individuálne potreby.
Prvenstvo v hodnotení expertov obhájila Fakultná nemocnica v Trenčíne. Podľa primára gynekologicko-pôrodníckej kliniky Petra Kaščáka od minulého roka zvýšili počet lekárov, naďalej poskytujú pacientkam psychologické poradenstvo a cieľavedome pracujú na komunikácii s neonatológiou. „Umožnili sme bonding pri cisárskom reze a snažíme sa získať titul baby – friendly hospital, respektíve mother – friendly hospital,“ opísal ďalšie výzvy. Na druhom mieste sa umiestnila Univerzitná nemocnica Bratislava – Ružinov a Nemocnica A. Leňa v Humennom.
Cieľom projektu je podľa organizátorov pozitívne motivovať a oceniť tých, ktorí sa snažia vylepšovať svoje služby a prispôsobovať ich potrebám žien a detí. Vyhodnocuje sa spätná väzba mamičiek a tiež odborné pohľady expertov.
Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia
Foto: ilustračné