Filip Chudý Rôzne

Výsledky maturít sú známe: Vieme, ako dopadli považskobystrickí žiaci

Už sú známe výsledky externej časti maturity. Pozreli sme sa na to, ako v nej obstáli naši žiaci v porovnaní s národným priemerom.

Ilustračný obrázok k článku Výsledky maturít sú známe: Vieme, ako dopadli považskobystrickí žiaci
Zdroj: TASR

Na riadnom a náhradnom termíne externej časti maturitnej skúšky (EČ MS) v školskom roku 2018/2019 sa zúčastnilo spolu 42 054 žiakov. Informoval o tom Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM), ktorý tiež zverejnil výsledky prvej časti maturít. Žiaci písomne maturovali z dvoch častí: z externej časti maturitnej skúšky (test) a z písomnej formy internej časti maturitnej skúšky (sloh alebo písomná práca na štruktúrované zadanie).

Žiaci písali EČ MS z vyučovacích jazykov, a to prevažne z predmetu slovenský jazyk a literatúra (38 719 žiakov), zvyšok tvoria jazyky národnostných menšín. Každý žiak povinne maturuje z jedného cudzieho jazyka, na výber boli anglický, nemecký, ruský, francúzsky, španielsky a taliansky jazyk. Žiaci gymnázií povinne maturujú z cudzieho jazyka na vyššej úrovni obťažnosti, úrovni B2. Ostatní žiaci si mohli vybrať úroveň B1 alebo B2. Žiaci bilingválnych stredných škôl, ktoré nemajú uzatvorenú medzinárodnú zmluvu, povinne maturujú na jazykovej úrovni C1. Žiaci si tiež mohli vybrať ako maturitný predmet aj matematiku.

Keďže spoločným predmetom pre maturantov z Považskej Bystrice bol len slovenský jazyk a literatúra, práve naň sme sa pri porovnávaní výsledkov našich škôl zamerali. Najlepšiu úspešnosť v okrese mali žiaci Gymnázia v Považskej Bystrici – 62,6 %.

Nad národným priemerom (50,7 %) sú aj žiaci Súkromnej hotelovej akadémie Považská Bystrica (60,9 %), Strednej zdravotníckej školy Považská Bystrica (56,8 %) a Obchodnej akadémie Považská Bystrica (52,4 %).

Žiaci gymnázií dosiahli zo slovenského jazyka a literatúry úspešnosť 62,9 %, čiže považskobystrickí gymnazisti sú tesne pod priemerom. Žiaci stredných odborných škôl a konzervatórií dosiahli národnú priemernú úspešnosť 44,2 %. Ako sú na tom považskobystrickí žiaci z týchto druhov stredných škôl, to si pozrite v tabuľke.

Rebríček škôl v Považskej Bystrici (slovenský jazyk a literatúra)

Poradie Názov školy Počet testovaných žiakov Priemerná úspešnosť školy v testovaní v danom predmete (v %)
1. Gymnázium 121 62,6
2. Súkromná hotelová akadémia 4 60,9
3. Stredná zdravotnícka škola 53 56,8
4. Obchodná akadémia 119 52,4
5. Súkromná obchodná akadémia 6 49,7
6. Súkromné gymnázium 2 48,4
7. Stredná priemyselná škola 87 44,3
8. Stredná odborná škola strojnícka 101 44,0
9. Stredná odborná škola 41 36,2

Poznámka: Ide o údaje z NÚCEM.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Pozrite si, čo povedala o výsledkoch tohtoročných maturít ministerka školstva Martina Lubyová.

Video: TASR videoservis / Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM