Filip Chudý Rôzne

Zmenili pravidlá: Bude potrebovať Považská Bystrica na žolíka VIAC očkovaných?

Do získania „žolíka“ chýbalo okresu Považská Bystrica zrazu viac zaočkovaných obyvateľov nad 50 rokov ako pred týždňom. Ako je to možné?

Ilustračný obrázok k článku Zmenili pravidlá: Bude potrebovať Považská Bystrica na žolíka VIAC očkovaných?
Zdroj: Dnes24.sk

Považskobystrický okres by mohol získať žolíka, ktorý by aj v zhoršujúcej sa pandemickej situácii znamenal zmiernenie opatrení o jeden stupeň. Ak sa pravidlá opäť nezmenia, žolík by znamenal, že okres by už nikdy nebol v čiernej farbe COVID automatu. Podarilo by sa to vtedy, ak by zaočkovanosť osôb nad 50 rokov v okrese prekročila 65 percent.

Treba viac zaočkovaných?

Na webe korona.gov.sk však vo štvrtok prekvapili údaje, ktoré niektorým okresom potrebný počet zaočkovaných osôb z týždňa na týždeň dokonca zvýšili. Stalo sa to aj v okrese Považská Bystrica.

Kým pre aktuálny týždeň sa na korona.gov.sk uvádza 1 428 osôb potrebných pre dosiahnutie žolíka, na ten budúci ich tam ešte vo štvrtok predpoludním „svietilo“ 1 586, čiže o 158 viac. Ako je to možné?

Nová metodika

„Analytici upravili metodiku – aktuálne už používajú údaje zo Štatistického úradu SR v roku 2020, podľa ktorých sa mierne zvýšil počet osôb nad 50 rokov. Preto pri niektorých okresoch vzrástol aj chýbajúci počet osôb do naplnenia kritéria na udelenie žolíka,“ uviedol pre Dnes24 komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva SR.

Správy z Považskej Bystrice a okolia

„U tých okresov, ktoré už žolíka (žolíkov) získali podľa pôvodných čísel, ostávajú pridelené žolíky v platnosti,“ dodal komunikačný odbor MZ SR. Čiže ak aj podľa nových čísiel niekde klesla zaočkovanosť pod uvedenú hranicu, okresu už status žolíka nezobrali.

Zrazu menej

Paradoxom je, že vo štvrtok popoludní sa údaje v COVID automate opäť zmenili a na budúci týždeň sa uvádzalo na získanie žolíka pre okres Považská Bystrica potreba zaočkovania ešte 1 413 ľudí nad 50 rokov. Redakcia Dnes24 preto hneď oslovila rezort zdravotníctva, aby vysvetlili túto zmenu, odpoveď do vydania článku neprišla.

Vo štvrtok podvečer pre zmenu na webe korona.gov.sk už boli údaje na budúci týždeň stiahnuté s oznamom, že to bude aktualizované. Nabehli však opäť v piatok, aktuálne sa pre budúci týždeň pri Považskobystrickom okrese uvádza, že na žolíka ešte treba 1 413 zaočkovaných nad 50 rokov.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Titulné foto: ilustračné

Takto sa menili údaje pri okrese Považská Bystrica.

Takto sa menili potrebné čísla na žolíka pre okres Považská Bystrica
3
Galéria
Zdroj: korona.gov.sk

Správy z Považia

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM