Samospráva

Handlová sa rozdelila do zón: Nové pravidlá pri kúpe pozemkov i prenájme majetku

Handlová vypracovala cenovú mapu pozemkov. Pravidlá sa týkajú predaja, nadobudnutia, prenájmu majetku či vyhodnotenia obchodných verejných súťaží.

Ilustračný obrázok k článku Handlová sa rozdelila do zón: Nové pravidlá pri kúpe pozemkov i prenájme majetku
Foto: Anton Hrachovský / Zdroj: Dnes24.sk

Samospráva Handlovej vypracovala cenovú mapu pozemkov na území mesta. Ich predaj by tak mal byť rýchlejší a efektívnejší. Mapa je súčasťou aktualizácie zásad hospodárenia a nakladania s majetkom mesta, ktorá prinesie presnejšie pravidlá v tejto oblasti.

Cenová mapa

„Nové pravidlá sa týkajú predaja, nadobudnutia, prenájmu majetku či vyhodnotenia obchodných verejných súťaží. U nás sa najviac využívajú prenájmy a prevody do súkromného vlastníctva. Všetky pravidlá a podrobnosti sú uvedené v zásadách," načrtol prednosta Mestského úradu v Handlovej Tibor Kolorédy.

Súčasťou zásad je podľa neho i takzvaná cenová mapa, ktorá celé mesto rozdelila do zón.

„V rámci nich sú ohodnotené pozemky, ktoré by mohli prejsť do vlastníctva, prípadne prenájmu žiadateľom. Predtým, ako obyvateľ prejaví záujem o mestský majetok, si tak môže pozrieť na stránke mesta túto cenovú mapu a ľahko zistí, koľko ho to bude stáť," ozrejmil.

Rozdiel v cenách

Sadzby v zónach určila samospráva podľa metodiky, ktorú používajú znalci pri oceňovaní pozemkov a odlišujú sa od toho, kde sa pozemok nachádza. V centre je tak jeho cena najvyššia, iné sadzby platia na okraji mesta a iné v mestskej časti Nová Lehota a prímestskej časti Morovno.

Aktualizácia zásad hospodárenia s majetkom mesta tiež definovala, že vyhodnotenie obchodných verejných súťaží zabezpečuje mestská rada spolu s prednostom a pracovníkom oddelenia mestského majetku. „O prenájme pozemkov, ktorých hodnota nepresiahne 3 000 eur, rozhoduje primátorka mesta, ale predtým o tom musí po novom komunikovať s mestskou radou a ekonomickou komisiou," priblížil ďalej Kolorédy.

Prehodnotia nájmy

Nové zásady sa podľa neho týkajú i súčasných prenájmov mestského majetku.

„Tento rok sme vyčlenili na to, aby sme prehodnotili všetky existujúce nájmy. Prostredníctvom listov budeme oslovovať nájomníkov, či majú záujem pokračovať v nájme a či sú ochotní podpísať dodatok k existujúcej zmluve. V nej bude upravená sadzba podľa cenovej mapy. V niektorých prípadoch to môže byť smerom nahor, v niektorých nadol," konkretizoval s tým, že dodatky k zmluvám by mali nadobudnúť účinnosť 1. januára budúceho roka.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z Handlovej a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM