Krimi

Nebezpečný odpad za Domom služieb v Novákoch: Prípad má v rukách polícia, FOTO

Polícia vyšetruje prípad vyliatia ortute za Domom služieb v Novákoch. Čo hrozí páchateľovi?

Ilustračný obrázok k článku Nebezpečný odpad za Domom služieb v Novákoch: Prípad má v rukách polícia, FOTO
Zdroj: Polícia SR - Trenčiansky kraj

Polícia sa zaoberá prípadom nálezu rozliatej striebornej tekutiny, pravdepodobne ortuti, za Domom služieb v Novákoch. Prievidzský policajný vyšetrovateľ začal v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci prečinu neoprávneného nakladania s odpadmi. Trenčianska krajská polícia v tejto súvislosti v utorok na sociálnej sieti pripomína, ako nakladať s nebezpečným odpadom.

Nebezpečný odpad

„Netreba zabudnúť na to, že ortuť patrí medzi nebezpečný odpad. V prípade, že sa s ňou stretnete, v žiadnom prípade ju nevyhadzujte do bežného komunálneho odpadu," radia policajti.

V menšom množstve môžu ľudia odovzdať ortuť lekárňam, ktoré však nie sú zo zákona povinné ju prijať. Vo väčšom množstve ju treba odovzdať vo firmách, ktoré sa zaoberajú zneškodňovaním nebezpečných odpadov. To však môže podliehať spoplatneniu. „Ortuť je možné odovzdať aj v rámci zneškodňovania nebezpečného odpadu v obci, a to bezplatne. Každá obec určí vo všeobecne záväznom nariadení spôsob, ako, kde a kedy môžu občania minimálne dvakrát za rok odovzdávať nebezpečný odpad," doplnila polícia.

Správy z hornej Nitry

Hrozba väzenia

Ak ľudia nájdu ortuť na verejnom priestranstve, je potrebné, aby nález nahlásili na linke tiesňového volania Integrovaného záchranného systému 112, hasičom, prípadne na núdzovej linke polície. Občania majú zostať na mieste nálezu, zabezpečiť ho pred kontaktom s inými osobami a nemanipulovať s ním.

„Zo skúseností však vieme, že motívom odkladania ortuti na verejnosti je snaha vyhnúť sa poplatku za odovzdanie a zneškodnenie tohto odpadu. Ak v dôsledku tohto konania dôjde k poškodeniu zdravia, môže páchateľ, ak sa mu na súde preukáže vina, dostať niekoľkoročný nepodmienečný tresty odňatia slobody," dodala polícia.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Takto to vyzeralo priamo na mieste.

FOTO: Polícia vyšetruje prípad vyliatia ortute za domom služieb v Novákoch
5
Galéria

Správy z Prievidze a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM