Rôzne

Neurológia v Handlovej dostáva zabrať: Slová doktorky Hmirákovej

V neurologickej ambulancii v Handlovej vyšetria mesačne viac ako 500 pacientov. Viac o tom povedala neurologička Jarmila Hmiráková.

Ilustračný obrázok k článku Neurológia v Handlovej dostáva zabrať: Slová doktorky Hmirákovej
Zdroj: Nemocnica AGEL Handlová

Zdravotníci v neurologickej ambulancii handlovskej nemocnice vyšetria mesačne viac ako 500 pacientov. Ľudia sa na nich obracajú najčastejšie pre bolesti chrbtice, v poslednej dobe registrujú i nárast počtu pacientov s potrebou vyšetrenia na posudkové účely. Informovala hovorkyňa nemocnice Martina Pavliková.

Celý pacient

„Náročnosť práce neurológa nie je len v počte pacientov, ale v samotnom vyšetrení. Vždy je nutné vyšetriť celého pacienta, posúdiť komplexne aj jeho anamnézu a iné ochorenia. V tomto práca neurológa kombinuje vyšetrenie internistu, ortopéda, rehabilitačného lekára, ale aj iné odbory," vysvetlila neurologička Jarmila Hmiráková.

V neurologickej ambulancii sa veľmi často stretávajú s bolesťami chrbtice. „Najčastejšou príčinou týchto bolestí sú degeneratívne zmeny vrátane porúch medzistavcových platničiek, nestabilita chrbtice spôsobená oslabením podporného svalovo-šľachového aparátu,“ spomenula neurologička. Čo sa týka liečby, najdôležitejšia je podľa nej úprava pohybového režimu a v prípade akútnych bolestí je to upokojenie a nájdenie si tzv. úľavovej polohy, keď je chrbtica v optimálnom postavení a tlak na nervové korene je čo najmenší.

Liečba

Výnimkou nie je ani liečba cievnej mozgovej príhody, ktorá bola v minulosti spájaná skôr so staršími vekovými kategóriami. „Najmladší pacient s touto diagnózou, ktorého som vyšetrovala, mal 25 rokov. Čo sa týka predchádzania ochoreniu, platí to isté, ako u iných srdcovo-cievnych ochorení. Životospráva, dostatok pohybu, zdravé stravovanie, kontroly a liečba iných ochorení, ktoré pacienti niekedy zanedbávajú, najmä vysokého krvného tlaku a cukrovky," doplnila Hmiráková.

V neurologickej ambulancii handlovskej nemocnice sa podľa nej do popredia dostávajú aj migrény, ktoré môžu spôsobovať genetická predispozícia, stres či bolesti krčnej chrbtice. „Niekedy pomôže zmena životosprávy, vyvarovanie sa alkoholu, čokolády, korenených jedál. Tiež napomáhajú niektoré látky, ktoré uvoľňujú sťahy cievnej steny. Pri vzniku bolestí je nutné užiť lieky čo najskôr, inak sa efekt nemusí dostaviť. U ťažkých stavov, keď môže dôjsť až k prechodnému opuchu mozgu, už pacient musí byť hospitalizovaný,“ dodala neurologička.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Správy z Handlovej

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM