Filip Chudý Rôzne

Opatrenia v Prievidzi: Takto to bude fungovať pri sobášoch a pohreboch

Mesto Prievidza prijalo viaceré opatrenia a tiež obnovilo informačnú linku pre seniorov o pandémii COVID-19.

Ilustračný obrázok k článku Opatrenia v Prievidzi: Takto to bude fungovať pri sobášoch a pohreboch
Zdroj: TASR/František Iván

Samospráva Prievidze obnovila telefonickú linku, na ktorej sa predovšetkým seniori dozvedia informácie o prijatých opatreniach proti zamedzeniu šírenia nového koronavírusu v meste. V nadväznosti na vývoj epidemiologickej situácie a vyhlásenie núdzového stavu tiež pozastavila činnosť denných centier. Informoval o tom hovorca mesta Michal Ďureje.

Pozastavená činnosť

„Obyvatelia mesta na čísle 0904 752 611 d­ostanú aktuálne informácie o opatreniach súvisiacich s pandémiou ochorenia COVID-19 v meste Prievidza. Linka je k dispozícii v pracovné dni, v čase od 8.00 hod. do 15.00 hod.," uviedol Ďureje.

Mesto prijalo i viaceré opatrenia v sociálnej oblasti.*** „Už od 1. októbra je pozastavená činnosť a prevádzka všetkých denných centier pre seniorov a sociálno-integračného centra. Mesto dočasne z preventívno-hygienických dôvodov, zameraných na ochranu prijímateľa sociálnej služby, neposkytuje možnosť osvedčovania dokladov v domácnostiach,“*** ozrejmil hovorca mesta s tým, že v prípade potreby odporúča obyvateľom obrátiť sa na notárske úrady.

Pohreby

Od 15. októbra na pohrebných obradoch v Prievidzi v Dome smútku na Mariánskej ul. č. 55 v Prievidzi a domoch rozlúčky na území mesta Prievidza (Hradec, Malá Lehôtka, Veľká Lehôtka) podľa opatrenia Úrad verejného zdravotníctva nemôže počet účastníkov v interiéri v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jedna osoba na 15 metrov štvorcových.

To v praxi znamená, že v Prievidzi v Dome smútku môže byť prítomných maximálne 10 osôb a v domoch rozlúčky v štvrtiach Hradec, Malá Lehôtka a Veľká Lehôtka maximálne šesť osôb. V exteriéri tento limit neplatí. Je ale potrebné dodržiavať vzdialenosť dva metre medzi osobami, okrem prípadov u ktorých to vzhľadom na povahu obradu nie je možné.

Sobáše

Od 15. októbra 2020 sa môže obradu – sobáša v obradnej sieni mesta Prievidza zúčastniť najviac 7 osôb vrátane snúbencov, svedkov, matrikárky a sobášiaceho.

Je to z dôvodu, že výmera podlahovej plochy obradnej miestnosti je 108,19 metrov štvorcových a podľa opatrenia Úrad verejného zdravotníctva počet účastníkov takéhoto podujatia v interiéri v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jedna osoba na 15 metrov štvorcových.

Samospráva

Režim fungovania mestského úradu zatiaľ zostáva rovnaký ako po zmenách v septembri tohto roka. Úrad je pre verejnosť sprístupnený vo všetky pracovné dni, v čase od 12.00 hod. do 13.00 hod. je prestávka na vykonanie dezinfekcie priestorov a dotykových plôch. Vstup do priestorov úradu je možný len s použitím rúška alebo iného prekrytia dýchacích ciest a po použití dezinfekcie na ruky.

Vzhľadom na vyhlásený núdzový stav a prijaté protiepidemio­logické opatrenia plánuje primátorka mesta Katarína Macháčková zvolať zasadnutie mestského zastupiteľstva v Prievidzi 26. októbra formou videokonferencie. „Rovnako sú zasadnutia mestskej rady, komisií mestského zastupiteľstva a výborov volebných obvodov neverejné. Mestská rada sa bude konať formou videokonferencie,“ dodal hovorca mesta.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM