Basketbal

Prievidzi robí skvelú reklamu: Vladimír Brodziansky je poctený a vďačný

Najlepšími basketbalistami roka sú opäť Brodziansky a Bálintová. Prinášame slová prievidzského odchovanca na toto ocenenie.

Ilustračný obrázok k článku Prievidzi robí skvelú reklamu: Vladimír Brodziansky je poctený a vďačný
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Anketa Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) o najlepších basketbalistov za rok 2020 má rovnakých víťazov ako pred rokom, sú nimi Vladimír Brodziansky a Barbora Bálintová. Hráč španielskej Badalony sa stal druhýkrát víťazom ankety, pre basketbalistku poľskej Gdyne je to celkovo tretí triumf.

Darí sa mu

Brodziansky zvíťazil s výraznejším náskokom, čím len potvrdil status momentálne najlepšieho a najznámejšieho slovenského basketbalistu.

Reprezentačný pivot počas leta zmenil dres, v rámci španielskej najvyššej súťaže zamieril z Monbusu Obradoiro do Joventutu Badalona. Lídrovi slovenského národného tímu sa darí aj na medzinárodnej scéne, s klubom je na prahu účasti vo štvrťfinále Európskeho pohára (Eurocupu) a v tamojšej ACB lige sú aktuálne na pozícii zaručujú účinkovanie v play-off. O niekoľko dní ho čaká s reprezentáciou záver predkvalifikácie majstrovstiev sveta 2023 v kosovskej Prištine.

Slová víťaza

„Je to veľká pocta obhájiť prvé miesto a som za to veľmi vďačný. Je to skvelý pocit byť v spoločnosti takých hráčov, ako sú Anton Gavel, Richard Petruška, Martin Rančík. Viac-menej je to len motivácia do ďalšej práce. Rok 2020 bol určite iný, ako ostatné roky. Vďaka covidu sa nám zrušila sezóna, nový ročník sa síce začal, ale musíme sa pravidelne testovať,“ povedal Brodziansky.

Ako ďalej uviedol, cestovanie je viac komplikované. „Som však vďačný za to, že môžeme aj naďalej pokračovať. S prestupom do Badalony som zatiaľ veľmi spokojný, máme super tím a dobrú chémiu. Hrávame Eurocup, čiže niekedy máme aj tri stretnutia za týždeň, za čo som spokojný," zhodnotil predchádzajúce mesiace.

Tradícia pokračuje

Každoročné slávnostné vyhlasovanie ankety prerušila aktuálna pandemická situácia.

„Tradíciu ankety sme nechceli prerušiť ani v tomto náročnom období. Najmä preto, že sa nová sezóna rozbehla takmer v plnom rozsahu a naši hráči i hráčky, takisto tréneri, dosiahli v uplynulom roku viacero pozoruhodných výsledkov, ktoré si zaslúžia túto osobitnú pozornosť. Ocenenia najlepším odovzdáme v príhodnom čase, keď súčasná pandemická situácia poľaví,“ vyjadril sa na margo ankety a jej výsledkov prezident SBA Miloš Drgoň.

Výsledky

Najlepší basketbalisti Slovenska 2020 podľa ankety SBA:

Muži: 1. Vladimír Brodziansky (Joventut Badalona/Špani­elsko) 421 bodov, 2. Mário Ihring (Spišskí Rytieri) 303, 3. Šimon Krajčovič (Patrioti Levice) 297, 4. Marek Doležaj (Syracuse Orange/USA) 201, 5. Michael Fusek (Inter Bratislava) 158, 6. Kyle Kuric (FC Barcelona/Špa­nielsko) 154, 7. Tomáš Pavelka (Valencia Basket/Španielsko) 150, 8. Richard Körner (Inter Bratislava) 140, 9. Róbert Rožánek (BKM Lučenec) 75, 10. Boris Bojanovský (Patrioti Levice) 73

Ženy: 1. Barbora Bálintová (Arka Gdyňa/Poľsko) 400, 2. Sabína Oroszová (Allianz GEAS Sesto San Giovanni/Taliansko) 274, 3. Angelika Slamová (Arka Gdyňa/Poľsko) 231, 4. Anna Jurčenková (Young Angels Košice) 204, 5. Žofia Hruščáková (Galatasaray Istanbul/Turecko) 194, 6. Terézia Páleníková (Piešťanské Čajky) 180, 7. Miroslava Praženicová (MBK Ružomberok) 119, 8. Ivana Jakubcová (Luce Le Mura Lucca/Taliansko) 69, 9. Nikola Dudášová (PEAC Pécs/Maďarsko) 55, 10. Timea Sujová (ŠBK Šamorín) 32

Tréner roka: 1. Natália Hejková (ZVVZ USK Praha/Česko) 80, 2. Maroš Kováčik (Nadežda Orenburg/Rusko, ženy Poľska) 38, 3. Juraj Suja (MBK Ružomberok, ženy Slovenska) 33, 4. Peter Jankovič (BKM Lučenec, asistent ženy SR) 30, 5. Štefan Svitek (ženy Česka) 28

Mládežnícky tréner roka: 1. Karol Wimmer (Inter Bratislava) 54, 2. Roman Ivan (Inter Bratislava) 54, 3. Jozef Ištok (BK Lokomotíva Sereď) 16, o poradí na 1. a 2. mieste rozhodol vyšší počet umiestení v prvej trojke.

Chlapčenský talent roka: 1. Timotej Malovec (Inter Bratislava) 71 bodov
Dievčenský talent roka: 1. Barbora Bohušová (Young Angels Košice) 49 bodov

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Športové správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM