Rôzne

Prvé ZÁBERY z očkovania v Bojniciach: Kto dostal vakcínu ako prvý?

Bojnická nemocnica slúži aj ako logistické centrum pre nemocnice na východe Slovenska. Začalo sa v nej očkovať.

Ilustračný obrázok k článku Prvé ZÁBERY z očkovania v Bojniciach: Kto dostal vakcínu ako prvý?
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Nemocnica s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach otvorila vo štvrtok vakcinačné centrum a začala s očkovaním tamojších zdravotníkov. Ako prvý dostal vakcínu proti ochoreniu COVID-19 lekár Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Marián Bridík. Bojnická NsP zároveň slúži ako logistické centrum pre nemocnice na východe republiky.

Nárast záujmu

NsP Prievidza vybral štát medzi prvé vakcinačné centrá na Slovensku. Stredisko bude slúžiť pre obyvateľov hornej Nitry a vybudovala ho v 40 rokov nevyužívaných priestoroch zariadenia. Do prác, ktoré zrealizovala za dva týždne, investovala z vlastných zdrojov 50 000 eur, načrtol riaditeľ nemocnice Vladimír Vido.

„Záujem o očkovanie rastie. Záujem našich zamestnancov bol najskôr 15 až 20 percent a zrejme vplyvom médií a celej epidemickej situácie, ktorá sa zhoršila počas posledných dvoch týždňov, narástol na približne 50 percent,“ doplnil Vido.

Prvý zaočkovaný

Prvý dostal vakcínu proti ochoreniu COVID-19 lekár TSK, ktorý v nemocnici v Bojniciach i začínal. Rozhodnutie dať sa očkovať bolo podľa jeho slov jasné. „Ja absolútne nechápem rôzne protiočkovacie tendencie u mnohých rodičov detí. Myslím, že veľkú úlohu v tom zohrávajú konšpiračné teórie a stránky na internete, ktoré šíria bludy,“ povedal Bridík.

Ľudia si podľa neho musia uvedomiť, že 20. storočie rovnako postihli ťažké epidémie, osýpky u detí alebo diftéria – záškrt a vďaka očkovaniu tieto choroby úplne vymizli a dnešná generácia ich už nepozná. „Je to len vďaka očkovaniu. Očkovanie je tá najlepšia cesta, aby sme sa aj tohto problému, ktorý momentálne trápi celý svet, zbavili. Čím budeme viac jednotnejší, čím dosiahneme väčšie percento zaočkovanosti, tým budú výsledky lepšie,“ podčiarkol.

Logistické centrum

„V nemocnici zatiaľ postupujeme podľa metodiky Ministerstva zdravotníctva SR, to znamená, že prví idú naši vlastní zamestnanci. Vo štvrtok by sme mali zaočkovať 80 zamestnancov, v piatok by ich malo byť 120. Chceme sa dostať na počty očkovaných ako v ostatných nemocniciach, treba si to však najskôr odskúšať,“ ozrejmil ďalej Vido. NsP predpokladá, že denne by mali zdravotníci zaočkovať 200 ľudí.

NsP Prievidza slúži aj ako logistické centrum. „Podarilo sa nám včas zakúpiť chladničky na vakcíny. Distribútor u nás zložil aj vakcíny aj pre nemocnicu v Poprade a fakultnú nemocnicu v Prešove,“ dodal riaditeľ.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Pozrite aj zábery z očkovania v Bojniciach.

OBRAZOM: Prvé očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v nemocnici v Bojniciach
9
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Správy z hornej Nitry

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM