Filip Chudý Rôzne

Trenčiansky kraj sa líši po okresoch: KDE a KEDY treba v práci negatívny test?

Mnoho pracujúcich ľudí hľadá odpovede na otázky, že odkedy a kde vlastne potrebujú negatívny test. Takto to bude platiť v Trenčianskom kraji.

Zdroj: TASR/Jakub Popelka

Zamestnanci škôl a školských zariadení budú potrebovať negatívny test na ochorenie COVID-19, nie starší ako sedem dní od pondelka (8. 2.). Ostatní zamestnanci v závislosti od stupňa varovania v danom okrese od 10. alebo 15. februára. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) k režimu vstupu osôb do priestorov prevádzok a priestorov zamestnávateľa.

Okresy

Okres Trenčín je v druhom stupni varovania, čiže negatívny test v ňom budú zamestnanci potrebovať až od 15. februára.

Situácia v ďalších okresoch Trenčianskeho kraja je však horšia. V treťom stupni varovania sú okresy Prievidza, Ilava, Púchov, Myjava, Nové Mesto nad Váhom a Považská Bystrica. V nich budú negatívny test zamestnanci potrebovať od stredy 10. februára.

Štvrtý stupeň varovania (čierna farba) platí pre okresy okresy Partizánske a Bánovce na Bebravou, kde tiež bude treba negatívny test v práci od 10. februára.

Antigén alebo PCR

Zamestnanci v okresoch so stupňom varovania III a IV podľa COVID automatu sa pri vstupe do priestorov zamestnávateľa budú musieť od 10. februára preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako sedem dní, priblížila hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Zamestnanci v okresoch stupňa varovania II podľa COVID automatu sa pri vstupe do priestorov zamestnávateľa budú musieť preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 14 dní. V prípade okresov so stupňom varovania I (aktuálne len okres Veľký Krtíš) postačí test nie starší ako 21 dní. V oboch prípadoch treba test od 15. februára.

„Ostatné výnimky, napríklad zo zdravotných dôvodov, veku alebo v závislosti od určitej životnej situácie ostávajú totožné s predchádzajúcou vyhláškou,“ spresnila Račková.

Kde to treba?

Prevádzkami sa na účel tejto vyhlášky rozumejú všetky verejné aj súkromné budovy a objekty, vrátane budov orgánov verejnej moci, prevádzkované za komerčným aj nekomerčným účelom, okrem domov, bytov a iných priestorov slúžiacich na bývanie.

„Prevádzkovatelia zariadení a zamestnávatelia sú povinní na všetky vstupy viditeľne umiestniť oznam o zákaze vstupu a výnimkách zo zákazu vstupu podľa tejto vyhlášky,“ uviedla hovorkyňa. Prevádzkovateľ zariadení je oprávnený požadovať predloženie dokladu o negatívnom teste, respektíve doklad o výnimke. Rovnako je oprávnený do týchto dokladov nahliadnuť.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z Trenčianskeho kraja

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM