Rôzne

Po stretnutí s Remišovou: ROK, kedy môže byť preložka cesty v centre Trenčína

Trenčiansky primátor Richard Rybníček oznámil, koľko miliónov eur z eurofondov a dokedy je mesto schopné vyčerpať. Ako to bude s preložkou cesty I/61?

Ilustračný obrázok k článku Po stretnutí s Remišovou: ROK, kedy môže byť preložka cesty v centre Trenčína
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Mesto Trenčín je absolútne pripravené na čerpanie eurofondov na integrovanú územnú stratégiu v tomto i nasledujúcom programovacom období. Po stretnutí s podpredsedníčkou vlády a ministerkou investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronikou Remišovou (Za ľudí) to povedal trenčiansky primátor Richard Rybníček.

„Vicepremiérke sme predstavili projekt integrovaného územného rozvoja, konkrétne projekt Trenčín si TY (prepojenie nábrežia Váhu s centrom mesta – pozn.) a pripravenosť na čerpanie eurofondov či už z aktuálneho alebo toho budúceho programovacieho obdobia. Dali sme jasný príklad, že Trenčín je v tejto chvíli absolútne pripravený na čerpanie peňazí na integrovanú územnú stratégiu alebo udržateľný mestský rozvoj,“ skonštatoval Rybníček.

Preložka cesty

Ako dodal, na vicepremiérku apelovali, aby s ministrom dopravy riešila presun finančných prostriedkov na Slovenskú správu ciest v súvislosti s vyhotovením štúdie uskutočniteľnosti na preložku cesty I/61 v centre mesta.

„Preložka je pre celý integrovaný územný rozvoj Trenčína absolútne dôležitá. Pripraviť a zrealizovať by ju malo ministerstvo dopravy prostredníctvom Slovenskej správy ciest a ďalšie investície ako revitalizácie ulíc, výstavbu mosta do Orechového a ďalšie by dokázalo vyfinancovať mesto z eurofondov,“ zdôraznil trenčiansky primátor s tým, že ďalšie investície bude mesto riešiť s Trenčianskym samosprávnym krajom.

Až v roku 2027?

Podľa Rybníčka sa bude dať preložka cesty I/61 realizovať až v roku 2027. Na prípravu bude treba asi tri milióny eur, samotná preložka bude stáť okolo 70 miliónov eur plus ďalších 35 miliónov eur by malo ísť na rekonštrukciu starého cestného mosta cez Váh.

„Na to, aby sme dokázali urobiť množstvo investícií, ktoré máme pripravené na toto a budúce programovacie obdobie, bude okrem nákladov štátu na preložku treba 25 až 34 miliónov eur, ktoré by sme mali vyčerpať do roku 2026,“ uzavrel Rybníček.

Slová vicepremiérky

Podľa vicepremiérky Remišovej na vedení mesta Trenčín je vidieť, že nad rozvojom mesta premýšľa nie v horizonte jedného alebo dvoch, ale v horizonte 10 až 20 rokov.

„Vízia projektu Trenčín si Ty je dlhodobá vízia a určite nebude zrealizovaná v tomto volebnom cykle. Ale to vôbec nevadí, vízie sú na to, aby sa pripravovali na obdobie 10 až 20 rokov. Verím, že ten plán sa mestu Trenčín podarí, budeme spolupracovať a spolu s ministrom dopravy presadzovať také riešenia, aby sa Trenčín mohol rozvíjať a stal sa moderným mestom,“ doplnila vicepremiérka.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie