Rôzne Video

Považie je rajom hradov: Košecký postihol krutý osud, zrovnaný bol so zemou, VIDEO

Na hrad Košeca chceli uniesť cisára, čo sa nepodarilo. Pomstou bolo jeho zrovnanie so zemou.

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Prvá písomná zmienka o hrade Košeca pochádza z roku 1312, zmieňuje sa o ňom vtedajší kastelán hradu Loránd. Hrad sa vypínal nad údolím Podhradského potoka neďaleko obce Košecké Podhradie asi päť kilometrov od strediskovej obce Košeca v Ilavskom okrese. Z hradu je dnes už iba ruina, vedia o ňom iba obyvatelia blízkeho okolia, v širšom okolí a na Slovensku nie je veľmi známy.

Majitelia hradu

Ako povedal historik Trenčianskeho múzea v Trenčíne Adrián Drobňák, majiteľom hradu bol Matúš Čák Trenčiansky, po jeho smrti prešiel niekoľkými majiteľmi. Bol v rukách kráľa, vlastnilo ho aj niekoľko významných šľachtických rodov (Košeckí, Lieskovskí, Petrócziovci).

„S rodom Petrócziovcov sa spája aj zničenie hradu. Štefan Petróczi sa vymedzil voči cisárovi Leopoldovi I. po jeho nástupe na uhorský trón. Stal sa účastníkom príprav Vešeléniho sprisahania a spolutvorcom nápadu na únos panovníka,“ priblížil Drobňák.

„Cisára chceli uniesť na poľovačke pri Viedni do hradu Košeca, kde by ho držali dovtedy, kým by sa nezaviazal splniť všetky ich požiadavky. Cisár sa o sprisahaní dozvedel, Štefana Petrócziho predvolali na súd do Bratislavy. Ten však ušiel do Sedmohradska, v neprítomnosti ho odsúdili na smrť sťatím,“ doplnil.

Viac správ zo Slovenska

Zničenie hradu

V roku 1670 cisár využil sériu nepokojov na území dnešného Slovenska, Košecký hrad obsadili cisárske vojská a zbúrali ho. „Existuje viacero verzií o zbúraní hradu. Jedna hovorí, že ho podmínovali a vyhodili do vzduchu, druhá hovorí, že ho dal zbúrať generál Heister. Asi najpravdepodob­nejšia verzia je, že cisárske vojsko hrad počas roka zdemolovalo a následne vyhodili do povetria hradné múry, bašty a základy,“ doplnil historik.

Do dnes sa z hradu zachovali zemné hrádze, ktoré boli pravdepodobne obvodovými múrmi a náznak oblúku. Ten je zrejme pozostatkom po delovej bašte.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Pozrite si, ako to tam dnes vyzerá.

OBRAZOM: Hrad Košeca je dnes už len ruinou, ale návštevníkov stále láka
8
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Správy z Považia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM