Filip Chudý Rôzne

Trenčín dostane nové pľúca: Park pre Úspech sa bude zelenať a nádherne svietiť

Priestranstvo v blízkosti obchodného domu Úspech sa čoskoro výrazne zmení. Takto by malo vyzerať.

Ilustračný obrázok k článku Trenčín dostane nové pľúca: Park pre Úspech sa bude zelenať a nádherne svietiť
Zdroj: Mesto Trenčín

Mesto Trenčín už odovzdalo verejný priestor medzi Továrenskou, Staničnou a Zlatovskou ulicou spoločnostiam, ktoré sa budú spolupodieľať na jeho obnove. Informovalo o tom mesto na svojej stránke s tým, že sa tak začína projekt „Zelené pľúca mesta – revitalizácia Parku pre Úspech“. Jeho cieľom je zazelenanie a regenerácia otvoreného priestranstva v blízkosti obchodného domu Úspech.

Čísla

„Celková výmera je necelých 3 700 metrov štvorcových. Z toho takmer 3 000 metrov štvorcových bude tvoriť obnovená zeleň s trávnikom, novou výsadbou a mlatovými chodníkmi. Automatický závlahový systém je súčasťou projektu,“ ozrejmilo mesto.

Ako ďalej uviedlo, všetky práce by mali byť ukončené začiatkom roka 2021, v závislosti od počasia. „Celkové oprávnené výdavky projektu sú viac ako 162 000 eur, z ktorých 85 % zaplatí Európsky fond regionálneho rozvoja, 10 % pôjde zo štátneho rozpočtu SR a 5 % z rozpočtu mesta,“ konštatovali.

Chodníky a nasvietenie

Hlavným materiálom pre chodníky je prírodný mlat tehlovo hnedej farby. Dláždené chodníky budú zo šedej dlažby. „Do parku pribudnú oddychové drevoplastové platá, ktoré majú slúžiť nielen na sedenie, ale aj pohodlné ležanie. Ale na sedenie poslúžia i štandardné lavičky s operadlami a nové odpadkové koše,“ ozrejmila radnica s tým, že dôraz sa pritom kladie na možnosť separácie plastov a papiera.

Park bude efektný aj v nočných hodinách vďaka nasvieteniu korún stromov, osvetleniu v chodníku, či podsvieteniu oddychových plát. „Chodník popri Staničnej ulici bude zrekonštruovaný, rovnako i existujúci chodník, ktorý vedie naprieč územím. Navyše sa vybudujú nové prepojenia formou mlatových chodníkov,“ doplnili.

Zeleň a cyklotrasa

Zeleň oživí výsadba Levandule, Heuchery alebo okrasných tráv. Stromy budú doplnené o dva červenolisté jasene a tri kvitnúce čerešne. Pod stromami sa vytvorí plocha z bylín a papradí. Pozdĺž Zlatovskej ulice bude vychádzkový chodník pre peších a tiež nová cyklotrasa, ktorá je riešená v samostatnom projekte. Medzi spevnenými plochami sa počíta s ostrovčekmi s bylinami a kríkmi. Uličný priestor má byť umocnený výsadbou kvitnúceho stromoradia. Na ostatných plochách bude založený trávnik s prímesou kvitnúcich travín.

Pre cyklistov je tu navrhnutý cykloprístrešok pre desať bicyklov a ďalších päť stojanov pre bicykle. Informovalo mesto.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Pozrite si aj vizualizácie projektu.

Trenčiansky park Úspech čaká revitalizácia: Pozrite si jeho VIZUALIZÁCIE
19
Galéria
Zdroj: Mesto Trenčín
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie