Filip Chudý Rôzne

August 1968 v Považskej a okolí: Dobové FOTO a správy z tlače

Prešlo už 50 rokov od vpádu okupačných vojsk na naše územie. Čo sa v tých časoch dialo v Považskobystrickom okrese?

Ilustračný obrázok k článku August 1968 v Považskej a okolí: Dobové FOTO a správy z tlače
6
Galéria
Zdroj: Archív Milana Belása

V týchto dňoch si pripomíname 50. výročie vpádu okupačných vojsk do vtedajšieho Československa, pričom Považská Bystrica a okolie neboli výnimkou. Čo sa vtedy v našom okolí dialo a ako to tu vtedy vyzeralo? To si priblížime pomocou fotografií a dobovej tlače, ktoré nám poskytol regionálny autor a zberateľ z nášho mesta Milan Belás.

„V budove ONV bolo rokovanie zástupcov nášho okresu so sovietskymi styčnými dôstojníkmi. Obidve strany po otvorenej debate sa dohodli o nasledovných opatreniach. Sovietski zástupcovia požiadali zástupcov okresu, aby pomáhali zabezpečovať nerušený obraz priebehu dní, na druhej strane pri splnení tejto požiadavky sovietski zástupcovia prisľúbili, že v našom okresnom meste nebudú žiadne cudzie vojská len spojka, ktorá bude o živote v okrese informovať svoje nadriadené velenie,“ napísali v mimoriadnom vydaní vtedajšieho Obzoru.

O rešpektovanie dohody sa mali pričiniť všetci občania bývalého veľkého Považskobystrického okresu, ktorí nemali zasahovať do činnosti sovietskych vojsk. Prvý výsledok dohody sa prejavil už počas rokovania, kedy pred budovu ONV prišli spolu s desiatkami pracujúcich štrajkovať zamestnanci nemocnice. „Po zaspievaní hymny, historickej piesne ,Kto za pravdu horí‘, a prevolávaní hesiel ,Nech žije Dubček, Svoboda a Černík‘ a ďalších uposluchli výzvu o pokoji a rozišli sa na svoje pracoviská,“ uvádza dobová tlač.

„Skoro po polnoci začali Považskou Bystricou zo soboty na nedeľu (24. a 25. augusta, pozn. autora) prechádzať dlhé kolóny okupačných tankov, ktorých bolo vyše tristo. Burácalo množstvo obrnených transportérov, nákladných áut a ,gazíkov‘ v doprovode s vozidlami s najmodernejšou vojenskou ženijnou technikou. Pokojný spánok prerušili obyvateľom v Považskej Bystrici, kde sa zatáčali na Orlovský most smerom do Púchova,“ opísali vtedy presun okupačných vojsk cez naše mesto.

Počas tej istej noci nás opustili jednotky okupačných armád, ktoré sa nachádzali za obcou Sverepec, odkiaľ si zabezpečovali okresné mesto Považská Bystrica. „Vydýchli sme si. Nadlho?“ pýtali sa vtedy v tlači.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

August 1968 v Považskej Bystrici: Pozrite na FOTO, ako to u nás vyzeralo
6
Galéria
Zdroj: Archív Milana Belása

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM