Filip Chudý Šport Iné športy

Kráča v stopách Tótha: Sve­repčanka Terézia Kurucová mládežníckou chodkyňou roka

Iba 16-ročná považskobystrická rodáčka žijúca vo Sverepci Terézia Kurucová je najlepšou mládežníckou chodkyňou na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Kráča v stopách Tótha: Sve­repčanka Terézia Kurucová mládežníckou chodkyňou roka
Zdroj: Slovenský atletický zväz

V tradičnej slovenskej ankete Chodec roka, ktorú organizovala chodecká sekcia atletického zväzu na čele s Romanom Benčíkom, zvíťazil Matej Tóth z banskobystrickej Dukly. Olympijský víťaz na 50 km z Ria de Janeiro 2016 a majster sveta z Pekingu 2015 triumfoval v hlasovaní odborníkov a trénerov už 14. raz, čo sa doposiaľ nikomu nepodarilo. Informovala o tom oficiálna webová stránka Slovenského atletického zväzu.

Dospelí

„Už to tak neprežívam, keďže som mimo aktívneho športu a mám pocit, že to všetko sa udialo už dávno. Je to pre mňa nostalgia. Na druhej strane je pekné ukončiť kariéru ako najúspešnejší chodec roka,“ uviedol Tóth, ktorý na OH 2020 v Tokiu v rozlúčkových pretekoch kariéry skončil na 50 km štrnásty.

Tóth získal v ankete 120 bodov, za ním skončil takisto ako vlani jeho tréningoví partneri – olympionici: majster SR na 10 km a v novej disciplíne na 35 km Miroslav Úradník (90,5) a šampión na 50 km Michal Morvay (80,5), ktorý sa v Dudinciach na päťdesiatke zlepšil na 3:57:59 h.

Ocenenie pre najlepšieho trénera roka získal siedmy raz Matej Spišiak, ktorý pripravoval Mateja Tótha, Miroslava Úradníka, Michala Morvaya i najlepšiu slovenskú chodkyňu Máriu Katerinku Czakovú (spolu s Martinom Pupišom).

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Mládež

Prvenstvo v kategórii mládeže patrí Terézii Kurucovej, 15. v chôdzi na 10 000 m (z 34 pretekárok) na MSJ v Nairobi, pričom bola druhá najmladšia v štartovom poli.

Odchovankyňa považskobystrickej atletiky, ktorá ako prvá Slovenka v histórii vo veku 16 rokov pokorila 50-minútovú hranicu na 10 km (49:38), splnila v uplynulom roku limity na ME do 18 rokov, MEJ i MSJ. Zverenka Petra Mečiara, ktorý získal najviac bodov v hlasovaní o najlepšieho mládežníckeho chodeckého trénera (vlani tretí), zvíťazila v ankete pred Hanou Burzalovou a Patrikom Nemčokom.

Hlasy v mládežníckej kategórii mohli dostať tentoraz chodci od ročníka 1999 a mladší. Kurucová sa narodila v roku 2005, čiže teoreticky môže túto kategóriu vyhrať ešte šesťkrát.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Športové správy

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM