Samospráva Video

Ostrá diskusia v parlamente: Poslanci takto volili členov nového podniku, VIDEO

Búrlivé rokovanie považskobystrického zastupiteľstva rozdelilo poslancov na dva tábory. O čo išlo?

Zdroj: Dnes24.sk

Mestské zastupiteľstvo v Považskej Bystrici 18. júna schválilo založenia spoločnosti Dopravný podnik mesta Považská Bystrica s.r.o. Ako sme už informovali, na Komisii pre financovanie a správu majetku mesta 9. júna padli z úst jej odborných členov výhrady, že mesto nemá finančný plán tohto podniku a tiež vtedy neboli zverejnené mená konateľa a členov dozornej rady. Finančný plán nebol poskytnutý ani na zastupiteľstve, ale mená namiesto bodiek už v materiáloch boli uvedené.

Šestica poslancov chcela zástupcu

Ako vyplýva z uznesenia Mestskej rady v Považskej Bystrici konanej 10. júna, tá odporučila zastupiteľstvu za konateľa novej spoločnosti Radovana Čmela, štatutára a vedúceho dopravného úseku Mestskej dopravnej spoločnosti, ktorá teraz vykonáva MHD v našom meste. A do dozornej rady päť poslancov – Ľubomíra Kuboviča, Františka Martausa, Petra Zvaka (všetci SMER-SD, SNS, SZ), Petra Máťoša a Mariána Sopčáka (obaja KDH).

A práve obsadenie dozornej rady rozdelilo zastupiteľstvo a vyvolalo búrlivú diskusiu. Šesť poslancov (spolu ich je 25, pozn.) poslalo ešte pred zasadnutím mestskej rady primátorovi, viceprimátorom a zvyšným jej členom mailom list, že by radi mali jedného zástupcu v dozornej rade novozaloženého DPM, pričom navrhli Andreja Péliho (nezávislý). V skupine poslancov ešte boli Katarína Beranová (nezávislá), Iveta Pospíšilová, Daniela Barbosová, Juraj Smatana (všetci SaS, OĽaNO, PS, Zmena zdola, DÚS, Nova) a Michal Kolník (Spolu – OD).

Dostávajú odmeny

Priamo na rokovaní vystúpila poslankyňa Pospíšilová, ktorú podľa vlastných slov zarazilo, že im nikto na list ani len neodpovedal, pričom mestskú radu vedie primátor. „Je prinajmenšom slušné, korektné a férové, ak by odpovedali, že napr. majú problém s menom nominanta. Rátali sme s tým, že Péli nemusí byť priechodný, pričom na zastupiteľstve sa ukázalo, že s ním primátor má problém. Preto sme sa v stredu dohodli, že pripravíme alternatívu a navrhli sme poslankyňu Barbosovú, ale ani to neprešlo,“ povedala. V návrhu bolo, že by vymenila Barbosová Sopčáka. Za bola iba spomínaná šestica, väčšina sa zdržala, resp. niektorí poslanci ani nehlasovali. Výsledok hlasovania nájdete v galérii.

Pospíšilová argumentuje, že navyše nie je vytvorená ani spoločenská zmluva, ktorá je základom s.r.o. A nepáčia sa jej ani osobné útoky a dlhé monológy primátora na zastupiteľstve, pritom ostatní musia dodržiavať na prejav časový limit. A hoci je podľa nej možnosť rozšíriť dozornú radu, „nechceli sme to robiť, keďže by to boli zbytočné náklady, keďže jej členovia dostávajú odmeny. Na čo zbytočne zaťažovať rozpočet?“

Janasova požiadavka

Primátor Karol Janas (SMER-SD, SNS, SZ) uviedol, že nominácie do dozornej rady sú plne v kompetencii poslancov. „Ja som mal jedinú požiadavku na Máťoša, ktorý to zabezpečoval, aby v dozornej rade zostali tí, čo v nej boli aj v MDS a tým sa zachovala kontinuita. Čiže Kubovič a Martaus, ktorí tam boli už dlhé roky. Máťoš tam ďalej navrhol seba, keďže celý prevod pre mesto zabezpečoval. Navrhol tiež Sopčáka, ktorý je dlhoročný člen mestských komisií, a navrhol aj Zvaka za obce,“ povedal.

„Prišiel síce iný návrh, ktorý to chcel zmeniť, ale o tom je demokracia, poslanci rozhodujú väčšinovým hlasovaním, čiže Máťošov návrh sa im pozdával viac. Poslanci sa rozhodnú, kto má viac skúseností a kvality. Z pohľadu vedenia mesta mi to ani neprináleží hodnotiť,“ vyjadril sa Janas.

Zbytočné napätie

Poslankyňa Barbosová považuje predložené materiály k založeniu podniku za nedostatočné a tiež vníma to, že „volenie členov do mestských orgánov je vždy tendenčné. Primátor síce hovorí, že sa chcú vyhnúť podozrievaniam, ale práve to sa tu deje. Oni nedovolia, aby sa členom mestskej rady alebo dozornej rady stal niekto, kto s nimi nie vždy súhlasí. A práve preto dávajú podnet na podozrievanie, či sa robí všetko čisto. To vytvára zbytočné napätie. Verím, že každému členovi zastupiteľstva aj primátorovi ide o dobro mesta, preto je zbytočné, aby sa robili takéto kroky z ich strany,“ konštatovala.

Viceprimátor Máťoš na zastupiteľstve pri návrhu šestice poslancov vystúpil, že „na začiatku zastupiteľstva ste mali dať návrh, koho dopĺňate a nemuseli ste spomínať ani iné mená. Návrh mestskej rady, s kým sa stotožnila, poznáte. Mali ste dať len konkrétne meno, o ktorom sa bude hlasovať. Toto isté sme zažili pri mestskej rade. Hovoríte, že niečo sme pripravili alebo urobili. Bol návrh, ktorý prešiel. Preto, aby nenastali zbytočné komplikácie, dajte meno, o ktorom sa bude hlasovať,“ vyriekol.

Nie podľa straníckej knižky

Rokovanie zastupiteľstva zakončila interpelácia poslankyne Beranovej. „Myslím si, že všetci poslanci zastupujeme obyvateľov mesta, preto by každá časť z nich mala byť zastúpená. A to nie podľa straníckej knižky. Zdá sa mi veľmi nefér, že ste to takto urobili. Mali ste sa zamyslieť nad tým a vstúpiť si do svedomia,“ uviedla nezávislá poslankyňa.

Janas jej odpovedal, že každý poslanec, ktorý si vypýta materiály z mestskej spoločnosti, tak ich aj dostane. „Kto ako hlasuje, to je na poslancoch. Ja chcem, aby bolo korektné zastupiteľstvo. Ak nabudúce navrhnete doplniť členov do dozornej rady a poslanci to schvália, ja to vetovať nebudem. Ak sa rozhodnú, že nie, je to demokracia. Verte mi, že tu nie sú žiadni straníci, ale Považskobystri­čania. Mňa ani nezaujíma, kto je v akej politickej strane, len či pracuje pre mesto,“ dodal Janas, predseda okresnej rady SMER-SD.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Pozrite si, kto ako hlasoval.

OBRAZOM: Búrlivé zastupiteľstvo v Považskej, dozorná rada DPM bez opozície
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM