Marek Vatraľ Kultúra

Originálna výstava Osudové osmičky Trenčína: Atmosféra prehliadky na FOTKÁCH

Výstava Osudové osmičky Trenčína na Trenčianskom hrade nám priblíži históriu mesta prostredníctvom osudových osmičkových letopočtov, ktoré formovali moderné dejiny nášho národa.

Ilustračný obrázok k článku Originálna výstava Osudové osmičky Trenčína: Atmosféra prehliadky na FOTKÁCH
43
Galéria

Výstava Osudové osmičky Trenčína má podľa organizátorov priblížiť návštevníkom históriu Trenčína prostredníctvom osudových osmičkových letopočtov, ktoré formovali moderné dejiny slovenského národa. Osmička bola pre Trenčín osudná aj v minulosti a znamenala pre mesto zásadné osudové prevraty.

„Číslica 8 nachádzajúca sa v roku 2018 symbolizuje priestor na pripomenutie si zásadných dejinných udalostí, ktoré sa odohrali najmä v 19. a 20. storočí. Takzvané „osudové osmičkové roky“ znamenali dôležité prevraty v novodobej histórii slovenského národa,“ informuje ohľadne výstavy oficiálna webová stránka Trenčiankeho múzea.

Výstava sa podľa organizátorov sústreďuje najmä na osudové roky 1848, 1918, 1938, 1948, 1968, ktoré s Trenčínom významne súviseli. Výstava nás teda napríklad oboznamuje nielen s koncom prvej svetovej vojny a vznikom ČSR, ale aj s vyhlásenou autonómiou Slovenska či o tom, ako v Trenčíne vznikali oddiely Hlinkovej gardy. Osobitý priestor venuje spomínaná výstava aj roku 1968 a pripomína nám, ako oblasť Trenčína obsadila sovietská armáda.

Zaujímavosťou výstavy je aj unikátny exponát – model diorámy, ktorý zobrazuje bitku kuruci (súčasť povstaleckého protihabsburského vojska) versus labanci (prívrženci Habsburgovcov) z roku 1708. Vystavený model má podľa organizátorov rozlohu 2 × 2 metre a obsahuje až 2060 ručne maľovaných figúrok, čo predstavovalo 2200 hodín práce. Autorom projektu je Ľuboš Švrčič. Takto rozsiahla kurucká dioráma nie je pravdepodobne nikde inde vystavená a je údajne jediná svojho druhu.

Na výstave nechýbajú ani zbierkové predmety múzea, ako sú napríklad zbrane z prvej svetovej vojny a iné zaujímavé historické predmety.

Výstava Osudové osmičky Trenčína potrvá na Trenčianskom hrade do 31. marca 2019.

Pozrite si aj fotogalériu z výstavy Osudové osmičky Trenčína

OBRAZOM: Výstava Osudové osmičky Trenčína
43
Galéria

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trenčína a okolia

Sledujte nás aj na Instagrame

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie