Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Rybníček je sklamaný: Možno príde s kolegami protestovať pred parlament, VIDEO

Oheň je na streche. Primátori krajských miest K8 odmietajú návrh stavebného zákona. Kancelária podpredsedu vlády SR to vidí inak.

Rôzne Video
Rôzne Video

Rybníček je sklamaný: Možno príde s kolegami protestovať pred parlament, VIDEO

Oheň je na streche. Primátori krajských miest K8 odmietajú návrh stavebného zákona. Kancelária podpredsedu vlády SR to vidí inak.

Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Primátori krajských miest združení v K8 odmietajú pripravovaný stavebný zákon. Sú rozhodnutí v prípade, ak bude v navrhovanej podobe predložený na rokovanie Národnej rady SR, prísť spolu s ďalšími primátormi a starostami protestovať pred budovu parlamentu. Povedal to po skončení rokovania K8 v Trnave primátor Trenčína a predseda Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

Absurdné a ponižujúce

Zákon pripravil úrad podpredsedu vlády SR pre legislatívu Štefana Holého, s ktorým zástupcovia samospráv vstúpili do rokovaní. „My nevieme, čo z našich výhrad a návrhov bude akceptované, máme pocit, že na mnohé otázky, ktoré predkladajú naši odborníci, nevedia dať odborníci zo strany spracovateľa relevantné odpovede. Nemáme dobrý pocit z toho, ako sú odborne pripravení tí, ktorí zákon pripravovali,“ konštatoval Rybníček.

Je to podľa neho absurdné a ponižujúce, takýto zákon sa podľa jeho názoru nepripravuje pol roka, ale najmenej dva.

Viac správ zo Slovenska

Stanovisko Holého

Zásadne odmietame vyjadrenia združenia K8, kde jeho predstavitelia tvrdia, že nový stavebný zákon či zákon o územnom plánovaní nechránia občanov a vylučujú ich zo stavebného konania. Práve naopak, ideme mestám pomáhať riešiť územné plánovanie. Jasné pravidlá schválené zastupiteľstvom a pripomienkované občanmi určia, čo sa kde bude môcť stavať. Územný plán bude podkladom, z ktorého bude úplne jasné a logické, aká stavba sa kde môže alebo nemôže stavať. Ten si občan kedykoľvek pozrie tak, ako sa teraz pozerá na Google mapu.

Jediní, kto sa majú báť zmien v stavebnom zákone sú vybavovači, podvodníci a ľudia s nečistými úmyslami. Takí, ktorí profitujú na súčasnom neprehľadnom sta­ve.

Dôležité je tiež zopakovať, že mestá si samé určia v územnom pláne pravidlá, kde sa čo bude môcť stavať. Nie úrad. Nie vláda, ale mestá si pripravia, schvália a definujú územný plán a jeho pravidlá. Jednotná metodika a zásady územného plánovania a územné plány ako také budú čitateľnejšie a zrozumiteľnejšie aj pre bežného občana.

Je naozaj smutné, že predstavitelia združenia K8 dlhodobo produkujú tlačovky a vyhlásenia, kde iba útočia a spochybňujú odborníkov, ktorí pracujú na novom stavebnom zákone a zákone o územnom plánovaní, pričom oni sami však neboli schopní a ochotní sa zúčastniť pracovných rokovaní k týmto návrhom zákonov.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z Trenčína a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín