Filip Chudý Rôzne

Úkryty civilnej ochrany v okrese Trenčín: Akú majú kapacitu?

V prípade mimoriadnej udalosti slúžia na ukrytie obyvateľstva ochranné stavby. Takýto je stav v Trenčianskom okrese.

Ilustračný obrázok k článku Úkryty civilnej ochrany v okrese Trenčín: Akú majú kapacitu?
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Podľa Ministerstva vnútra SR je momentálne podstatná časť úkrytov v správe miest a obcí, ktoré zodpovedajú za ich celkový stav.

Vybavenie

Ochranné stavby sú podľa typu a druhu vybavené základnými prvkami zabezpečujúcimi elimináciu následkov na život a zdravia osôb a to:

  • zariadením na zásobovanie vodou,
  • zariadením na zásobovanie elektrickou energiou, (napríklad aj dieselagregátom vrátane zariadenia naftového hospodárstva,
  • vzduchotechnického zariadenia, napríklad filtračného a ventilačného zariadenia rôzneho typu s príslušnými filtračnými komorami a filtrami,
  • kanalizačného zariadenia, prípadne zariadenia na prečerpávanie splaškov,
  • zariadenia odmorovacích priepustov, napríklad sprchovej ružice, vodovodnej batérie, podlahového roštu,
  • zariadenia sociálnych miestností, napríklad vybavenia WC a umyvární,
  • spojovacieho zariadenia.

Úkrytová batožina

Potravinami, liekmi a zdravotníckymi potrebami okrem lekárničiek sa úkryty nevybavujú. Tieto komodity sú súčasťou osobnej výbavy každej ukrývanej osoby – úkrytovej batožiny.

Pri prípadnom zabezpečovaní ukrytia sú osoby pri nástupe do úkrytu povinné vziať si odporúčanú úkrytovú batožinu, ktorá má obsahovať okrem osobných dokladov, dôležité dokumenty, peniaze, cennosti malých rozmerov, osobné lieky, vitamíny a nevyhnutné zdravotnícke potreby, základné trvanlivé potraviny a nápoje v nepriepustných obaloch na dobu 2–3 dní.

Ďalej tiež predmety osobnej hygieny a dennej potreby, náhradné oblečenie a obuv, prikrývku alebo spací vak, vreckovú lampu a ďalšie nevyhnutné osobné veci podľa potreby a uváženia avšak do odporúčanej celkovej hmotnosti batožiny max. 10–15 kg

Súkromné kryty

Kryty v súkromnom vlastníctve znamená, že ich nemá vo vlastníctve alebo správe štát. Stále ich môžu vlastniť bytové spoločenstvá, samosprávy atď.

Ochranné stavby v súkromnom vlastníctve (v ktorých sa nachádzajú napr. múzeá) je možné v zmysle legislatívy použiť v mierových časoch „dvojúčelovo“ pri nutnosti zachovania ich ochrannej funkcie. „Jediným rozdielom s takto nevyužívanými úkrytmi sú iné časové normy pre ich spohotovenie,“ ozrejmila Andrejčíková.

Ako doplnila, orgány štátnej správy majú povinnosť konať v zmysle ich zákonných povinností. Neexistuje legislatívna povinnosť „zabezpečiť a zásobiť“.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z Trenčína a okolia

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM