Rôzne Video

V Trenčíne otvorili ŠPIČKOVÉ centrum pre lekárov, záchranárov a sestry, VIDEO

Najväčšie a najmodernejšie vzdelávacie centrum Rýchlej zdravotníckej pomoci spustili do prevádzky v Trenčíne. Ako funguje?

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Trénovať výkony a postupy resuscitácie a intenzívnej medicíny je hlavným cieľom nového Edukačného centra Rýchlej zdravotníckej pomoci (RZP). Najväčšie vzdelávacie centrum pre lekárov, záchranárov a zdravotné sestry otvorili v utorok v Trenčíne.

Najväčšie a najkomplexnejšie

Podľa odborného zástupcu súkromnej RZP, a. s., Milana Henčela vzdelávacie centrum pre zdravotníkov nie je vo svete novinkou. Trenčianske centrum nie je na Slovensku jediné, no je najväčšie a najkomplexnejšie vybavené v rámci Českej republiky a Slovenska.

„Edukačné centrum je veľkou pomocou pre záchranárov na všetkých postoch od lekárov cez zdravotných záchranárov až po vodičov. Môžu sa tu stretnúť so situáciami, ktoré sú v bežnej dennej praxi zriedkavé. Bola by škoda, ak by vedomosti, ktoré získali počas praxe, prípadne v škole, zabudli a stratili. Účelom centra je, aby si tu obnovovali svoje vedomosti a zručnosti,“ skonštatoval Henčel.

Správy z Trenčína a okolia

Špičkové technológie

Centrum bude v prvej etape slúžiť najmä pre zamestnancov RZP, a. s., perspektívne má byť k dispozícii aj iným poskytovateľom záchrannej zdravotnej služby, ale aj zamestnancom zdravotníckych zariadení – nemocníc a ambulancií.

Podľa hlavnej záchranárky RZP, a. s., Beáty Macejkovej je nové vzdelávacie centrum určené primárne pre zdravotných záchranárov, popri tom môžu napríklad programy zamerané na resuscitáciu absolvovať aj ostatní lekári, sestry či zamestnanci nemocníc a ambulancií a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

„Celé centrum je zamerané na urgentnú zdravotnú starostlivosť. Trénujeme tu život zachraňujúce úkony. Okrem základnej a rozšírenej resuscitácie napríklad aj zabezpečenie ventilácie, čiže nastavenie pacientov s rôznymi ochoreniami a úrazmi na správny ventilačný režim, zabezpečenie cievnych vstupov, liečbu tekutinami, farmakoterapiu, použitie rôznych prístrojov, diagnostiku. Máme tu špičkové technológie, ktoré nie sú bežné v sanitkách,“ doplnila Macejková s tým, že zriadenie vzdelávacieho centra financovala RZP zo svojich zdrojov.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Pozrite si, ako to v ňom vyzerá.

FOTO: Školenie zdravotníkov v novootvorenom Edukačnom centre RZP v Trenčíne
8
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Správy z Trenčianskeho kraja

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM