Na dovolenku si so sebou vezmite lekárničku: TOTO by mala obsahovať!

Plavky, doklady a náhradné oblečenie. Tak vyzerá tradičná výbava na dovolenku. Do batožiny by ste si však nemali zabudnúť pribaliť aj lekárničku.

Ilustračný obrázok k článku Na dovolenku si so sebou vezmite lekárničku: TOTO by mala obsahovať!
Zdroj: TASR

Dovolenkári by pred cestou do cudziny nemali podceniť vybavenie lekárničky. Jej obsah treba mať prispôsobený lokalite, dĺžke pobytu a dostupnosti zdravotnej starostlivosti, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Okrem liekov, ktoré cestovateľ bežne užíva, netreba zabudnúť na tie proti horúčke a bolesti hlavy, hnačke, nevoľnosti či zápche. Lekárnička by mala obsahovať tiež antihistaminiká, antialergický krém potrebný pri poštípaní hmyzom, repelent, pohotovostné obväzy, pinzetu, nožničky, náplasti, lieky proti plesňovej infekcii nôh a liek na ochranu proti malárii – v prípade pobytu v oblasti s výskytom tohto ochorenia. „Príbalové letáky všetkých liekov treba prečítať ešte doma pred odchodom,“ upozorňuje ÚVZ SR. Lieky treba uchovávať v suchu, chlade a tme.

Obozretní by dovolenkári mali byť aj pri miestnej strave. Hygienici odporúčajú konzumovať dôkladne uvarené a upečené jedlo a nejesť neumytú surovú zeleninu a ovocie. Treba sa vyhnúť i surovému mäsu, rybám a morským plodom, majonézam, vajíčkam a studeným misám. „Piť možno len nápoje v originálnom balení, na kávu a čaj treba používať len prevarenú pitnú vodu alebo zo spotrebiteľského balenia,“ upozornil ÚVZ SR. Takouto vodou by si dovolenkári mali umývať aj zuby.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame