Únik moču netrápi len seniorov: Problém postihuje aj mladé ženy a mužov

O inkontinencii sa mnohí hanbia hovoriť. Postihuje aktívne športovkyne aj mladých ľudí.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku Únik moču netrápi len seniorov: Problém postihuje aj mladé ženy a mužov
Zdroj: TASR

Mimovoľný únik moču sa netýka iba starých ľudí, postihuje i mladé ženy či mužov. Takýto problém netreba podľa odborníkov tajiť. Čím skôr sa začne riešiť, tým väčšie sú šance na úspešné riešenie tohto problému.

Ochorenie na Slovensku

Inkontinenciou trpí na Slovensku asi 500 000 ľudí, z toho 40 percent toto ochorenie tají. Spôsobiť ju môžu ochabnuté svaly panvového dna či zápal močového ústrojenstva. Stretávajú sa s ňou i ženy po pôrode a v menopauze, mladé športovkyne venujúce sa silovým cvičeniam a extrémnej záťaži (najviac volejbalistky, fitnesky a atlétky) či muži po operácii prostaty. Trápi viac starších ľudí, môžu za to zmeny súvisiace s vekom v obličkách a močovom mechúre.

Liečba problému

„S problémom treba ísť za gynekológom či urológom, ten určí liečbu a odporúčania, ktorými by sa mal pacient riadiť,“ povedal na tlačovej konferencii urológ Ján Švihra. Niekedy podľa neho pomôže rehabilitácia svalov panvového dna, problémy sa ňou dajú i úplne odstrániť. Inokedy však treba podstúpiť dôkladnejšiu liečbu. Lekára je dôležité navštíviť i pri problémovom močení, tmavom či krvavom moči alebo bolestiach v krížoch.

„Netreba sa hanbiť,“ vyzval Švihra. Neriešená inkontinencia môže totiž viesť ku kožným problémom, dekubitom, dehydratácii. „Tiež k psychickým problémom, tento hendikep ovplyvní aj partnerský, rodinný a pracovný život,“ doplnil praktický lekár Ivan Bartošovič.

Posilňujte panvové dno

Panvové dno je vhodné posilňovať pri stresovej a urgentnej inkontinencii moču počiatočných štádií, ale aj v rámci prevencie pred vznikom takýchto problémov. Nástup tejto komplikácie možno oddialiť pohybom, udržiavaním telesnej hmotnosti v norme či vylúčením fajčenia.

Na problematiku mimovoľného úniku moču upozorní blížiaci sa Týždeň kontinencie (19.-25.6.). V utorok (20.6.) bude prebiehať informačná kampaň so zdravotnými sestrami vo vybraných deviatich nemocniciach. Viac informácií možno nájsť na webe www.inkoforum.sk.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame