Tlačové správy

Klinická psychologička radí: Ako sa počas sviatkov rozprávať s deťmi o alkohole tak, aby to malo zmysel?

Obdobie od vianočných sviatkov až po Silvestra je časom, kedy sa mládež môže ľahšie dostať k alkoholu. Aj malé množstvo na dne pohárika pritom môže pre dospievajúci organizmus znamenať problém. Najúčinnejší spôsob, akým mu predísť, je porozprávať sa o tom.

Ilustračný obrázok k článku Klinická psychologička radí: Ako sa počas sviatkov rozprávať s deťmi o alkohole tak, aby to malo zmysel?
Zdroj: freepik.com

Nie každý rodič však vie, ako s tínedžerom komunikovať tak, aby mala ich debata žiadaný efekt. Ako na zmysluplný rozhovor radí klinická psychologička a garantka projektu Rešpektuj 18! Barbora Kuchárová.

Jedným z dôvodov na rozhovor s mladistvým o alkohole je najmä prevencia. Diskusia je oveľa lepšia, než neskôr riešiť to, že tínedžer alkoholu na chate s kamarátmi neodolal. „Téma alkoholu prichádza častokrát skôr, než si myslíme. Nie je výnimkou, že ho tajne ochutnajú už je­denásťročné deti. Ideálne je porozprávať sa v pokojnom prostredí, kde sa tínedžer cíti dobre a v bezpečí. Mnohí rodičia chcú otvoriť rozhovor, no nevedia ako,“ hovorí klinická psychologička a garantka projektu Rešpektuj 18! Barbora Kuchárová.

Dôležité je neprikazovať a nezakazovať

Z odborných prieskumov vychádza, že až 83 % slovenských rodičov sa so svojimi deťmi o alkohole nerozpráva,“ tvrdí Barbora Kuchárová. Deti často nevnímajú alkohol ako rizikovú psychoaktívnu látku, ale ako zdroj zábavy. Dospievanie je mimoriadne citlivé a tínedžeri sa snažia priblížiť nielen rodičom, ale aj svojim rovesníkom. Rodičia by mali ísť príkladom ako prví a s deťmi o tejto téme aj hovoriť „Práve v snahe vyrovnať sa rodičom či zapadnúť do partie sa môže stať, že siahnu po alkohole. Je lepšie dospievajúcemu vysvetliť, že aj keď sa jeho telo mení a už nepôsobí detsky, alkohol ohrozuje jeho zdravý rast a vývoj. Rodičia by mali byť tí, ktorí to vysvetlia, nie zakážu,“ vysvetľuje Kuchárová.

Ako sa s mladistvým rozprávať o alkohole?

Zachovať pokoj a chladnú hlavu. Výčitky, výbuch zlosti či „vyčistenie žalúdka“ tínedžerovi situáciu môže zhoršiť. „Kľúčom k úspešnému rozhovoru, z ktorého si dieťa niečo odnesie, je vypočuť si jeho názor a preukázať záujem. Dospievajúce deti sa chcú väčšinou iba priblížiť dospelým,“ hovorí Barbora Kuchárová s tým, že v hre je často aj nátlak rovesníkov. „V prvom rade neobviňujte a netrestajte seba ani dospievajúceho. Hovorte o jeho zámeroch a potrebách všeobecne, ale aj vo vzťahu k alkoholu. Ak to však robí pravidelne, nepodporujte ho v tom ani finančne a vyhľadajte odborníka,“ radí Barbora Kuchárová. Rozhovorom vyriešite veľa.

Aby mohli rodičia tieto situácie lepšie zvládnuť, vznikol projekt Rešpektuj 18!, za ktorým stojí spoločnosť Plzeňský Prazdroj Slovensko a občianske združenie Prima.

V rámci projektu Rešpektuj 18! sa snažíme riešiť tieto otázky otvorene a prístup k zodpovednému požívaniu alkoholu uplatňujeme dlhodobo už niekoľko rokov. Cieľom je poskytnúť odborné rady a zároveň zmeniť tolerantný postoj verejnosti ku konzumácii alkoholu mladistvými,“ uzatvára Barbora Kuchárová.

Viac informácií nájdete na: www.respektuj18.sk

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Plzeňský Prazdroj Slovensko
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM