Prekvapenie pre Považskobystričanov: Diaľničná estakáda zmenila farbu, FOTO
Estakáda diaľnice D1 v Považskej Bystrici je typická svojou zelenou farbou. Sú však aj dni, keď sa jej farba zmení, ako tomu bolo teraz.
Považskobystričanov a tiež motoristov prechádzajúcich mestom prekvapila počas sobotného večera (17.4.) zmena nasvietenia diaľničnej estakády. Z tradičnej zelenej bola tentoraz červená farba. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) sa totiž pripojila k Svetovému dňu hemofílie.
27 stavieb
Pri tejto príležitosti sa 27 stavieb a pamiatok v rôznych častiach Slovenska rozsvietilo načerveno, pričom estakáda diaľnice D1 v Považskej Bystrici bola medzi nimi.
Na základe iniciatívy Slovenského hemofilického združenia sa v sobotu takto rozsvietili napríklad aj Grasalkovičov palác v Bratislave, Dóm svätej Alžbety v Košiciach, Mestská radnica v Bardejove, Budatínsky hrad, Bojnický zámok, Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici, Interiér arkieru komnaty Márie Séči na hrade Ľupča v Slovenskej Ľupči, Slovenské komorné divadlo v Martine, radnica v Spišskej Novej Vsi, Divadlo Andreja Bagara v Nitre či kino Mier v Nových Zámkoch.
Unikátna estakáda
NDS na sociálnej sieti uviedla, že most je symbolom jednoty, spájajúci dva brehy. „Most je symbolom budovania vzťahov a vytvárania si priateľov. A práve preto sme sa pripojili k Svetovému dňu hemofílie a na znak podpory sme rozsvietili unikátnu estakádu na D1 v Považskej Bystrici načerveno,“ ozrejmili.
Vedeli ste, že diaľničná estakáda v Považskej Bystrici skrátila jazdu medzi Bratislavou a Žilinou o polhodinu? A vedeli ste, že získala ocenenie Stavba roka? Estakáda s dĺžkou 968,73 metra je najdlhšou slovenskou mostnou konštrukciou vo svojej kategórii. Toto mostné dielo sa týči do výšky 56 metrov a stalo sa prvým diaľničným mostom na Slovensku, ktorého nosná konštrukcia nesie celý diaľničný profil. Pridala NDS zaujímavosti.
Viac správ o doprave v Považskej Bystrici
Hemofília
Ako priblížil predseda Slovenského hemofilického združenia Jaroslav Janovec, ľudia s hemofíliou typu A, ktorá je najbežnejším typom tohto ochorenia, majú nedostatok esenciálnej bielkoviny. Tá hrá zásadnú úlohu pri zrážaní krvi. Tento typ ochorenia má 553 Slovákov, 82 ďalších má hemofíliu typu B. Hemofília sa v prevažnej väčšine prípadov vyskytuje u mužov, pretože gén pre tento zrážací faktor je uložený na pohlavnom chromozóme X.
Podľa šéfa slovenskej spoločnosti hemofilikov vďaka lepšej diagnostike, modernej medicíne a kvalite lekárskej starostlivosti dnes pacienti s ťažkou formou hemofílie nielen trpia výrazne menším postihnutím kĺbov, ale dožívajú sa tiež vyššieho veku, než tomu bolo u predchádzajúcich generácií hemofilikov. Pacienti majú šancu už od detstva viesť aktívnejší život a rozvíjať svoje záľuby a talent, podobne ako ich zdraví rovesníci.
Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.
Pozrite si, ako vyzerala estakáda s novým farebným nádychom.
Správy z Považskej Bystrice a okolia
- Čierny DEŇ histórie Považskej Bystrice: Tragické následky po bombardovaní
- Boj o MS začína: V nominácii Slovenska má Považská Bystrica bohaté zastúpenie, FOTO
- Ďalší hazardér po pár dňoch: Na tomto úseku môže merať polícia z Považskej stále
- Považskobystrická nemocnica je z najhoršieho von: Výrazný pokles COVID pacientov
- Minister Branislav Gröhling navštívil Púchov: Takto chce podporiť školy